Intel představil novinky pro bezdrátové 5G sítě

Prototypy nových produktů i nová průmyslová partnerství, to jsou novinky, které mají položit základ pro rychlejší, inteligentnější a efektivnější bezdrátové sítě 5G. Intel je představil na Světovém mobilním kongresu (MWC) v Barceloně.
Nástup nositelné elektroniky, autonomní vozidla nebo chytrá města, propojení věcí mezi sebou, s sidmi i s cloudem, to vše jsou trendy, které kladou úplně nové nároky na bezdrátové sítě. Právě proto se pozornost celého odvětví upíná k sítím 5G. „Přechod na 5G sbližuje komunikační a digitální technologie a představuje zásadní posun pro průmyslové odvětví. Základy pro sítě 5G je třeba položit již teď, aby bylo možné připravit cestu pro skvělé zážitky, jaké nabídne budoucnost,“ tvrdí Aicha Evans, viceprezidentka a generální manažerka Intel Communication and Devices Group.

Intel se v rozvoji 5G angažuje několika způsoby, přičemž dosavadní pokrok představil na MWC v Barceloně. Technologický lídr například spustil mobilní zkušení platformu 5G, která umožní vývoj prototypů a urychlit rozvoj 5G a připravenost na novou technologii. Jde o vysoce výkonnou rozvojovou platformu pro rychlejší integraci a testování 5G zařízení a bezdrátových přístupových bodů. Aktuálně jsou nové zkušební platformě již testovány první prototypy s tím, jak Intel spolupracuje s globálními operátory na rozvoji sítě 5G.

Intel také nabízí v oblasti řešení bezdrátové komunikace celou škálu produktů určených pro chytré telefony, osobní počítače i zařízení internetu věcí. Pro oblast internetu věcí je podle výrobce určena například bezdrátová komunikační platforma Intel Atom x3-M7272, která najde uplatnění v automobilových aplikacích, kde dokáže zajišťovat podporu pro vyspělé funkce zabezpečení, jako je firewalling nebo ověřování packetů.

K dalším produktům zaměřeným na IoT patří nové modemy. Například Intel XMM 7115 je navržen tak, aby podporoval první vlnu zařízení a aplikací postavených na Narrowband IOT (NB-IOT). XMM 7315 pak kombinuje LTE modem s aplikačním procesorem v jediném čipu, podporuje standardy LTE Category M a NB-IOT a je ideální pro koncové body vyžadující široké pokrytí, nízkou energetickou náročnost a nízké náklady. K dalším patří XMM 6255M pro robustní 3G konektivitu v náročných prostředích a s rozměry o téměř 20 procent menšími než předchozí generace.

Pro aplikace typu stroj-stroj je určen modem XMM 7120M LTE, který nabízí konektivitu pro široké využití v internetu věcí včetně bezpečnosti, monitoringu, chytrého měření, sledování aktiv a průmyslové automatizace. LTE konektivitu pro chytré telefony, tablety a PC podporuje Intel XMM 7480.

Důležitým momentem pro budoucí rozšířenou komerční dostupnost 5G jsou také průmyslová partnerství a spolupráce v odvětví. V tomto směru Intel oznámil např. spolupráci s firmami jako Ericsson, KT, LG Electronics, Nokia, SK Telecom či Verizon. Cílem partnerství je mj. spolupráce s mobilními operátory na budování 5G řešení, testování nových řešení a technologií, jejich standardizace atd.

Konkrétně Intel s těmito firmami spolupracuje v následujících oblastech (jak uvádí ve své tiskové zprávě):

• Ericsson* a Intel spolupracují s mobilními operátory na 5G řešeních a společně realizují zkoušky nové technologie. Spolupráci obě strany vnímají jako rozšíření stávajícího partnerství v oblasti transformace sítí, cloudu a internetu věcí.

• KT* a Intel uskuteční v roce 2018 zkoušky, které budou rozvíjet bezdrátovou technologii 5G a příbuzná zařízení, virtuální síťové platformy a společné snahy o standardizaci.

• LG Electronics* a Intel budou společně vyvíjet a testovat telematické řešení 5G pro novou generaci osobních vozů.

• Nokia* a Intel spolupracují na předstandardních radiových technologiích a síťových řešeních 5G s cílem dosáhnout brzké implementace 5G mobilních klientů a bezdrátové infrastruktury, stejně jako interoperabilitu 5G radio technologií. Cílem je vyhovět požadavkům konektivity pro budoucí bezdrátové sítě.

• SK Telecom* a Intel vyvíjejí a ověřují mobilní zařízení a síťová řešení, stejně jako zařízení pro licencovaný asistovaný přístup (Licensed Assisted Access, LAA) v nelicencovaných pásmech. Prostřednictvím pokračující spolupráce v oblasti 5G technologií dokázaly obě společnosti demonstrovat značný pokrok v oblasti síťových technologií s rádio přístupem a zejména vykázat masivní MIMO, které významně napomůže vyšší kapacitě bezdrátových 5G sítí.

• Verizon* a Intel provádějí terénní zkoušky prostřednictvím Verizon 5G Technology Forum*, kterým chtějí demonstrovat, že milimetrové vlnové spektrum, které dokáže podporovat datovou kapacitu i rychlost řádově výše než současné mobilní sítě, je živoucí alternativou k vysoce kvalitní a rychlé bezdrátové konektivitě pro domácnosti i firmy.

Exit mobile version