IT projekty v Česku patří k nejproblémovějším

Nejčastěji realizovanými projekty českých a slovenských firem jsou modernizace IT (60 %), uvádění nového produktu (51 %) nebo restrukturalizace (35 %), právě IT projekty (33 %) ale mají patřit k nejproblémovějším. Vyplývá to alespoň ze závěrů 8. ročníku průzkumu projektového řízení konzultantské firmy EY.

Nejčastější typy projektů realizované v posledních dvou letech (zdroj: EY)

V České republice i na Slovensku je běžné, plánovat v kratších termínech a s menšími náklady, než jak se ve skutečnosti daří realizovat. Hlavními důvody jsou změn bývá chybné počáteční vymezení (38 %), nedostatečné personální kapacity (36 %), absence podpory managementu (35 %) a rozdílné očekávání výstupů (32 %). V řadě případů se dokonce předem předpokládá, že plánované náklady a termíny nebudou dodrženy.

Jen 57 % projektů bylo v roce 2013 v ČR dokončeno v termínu i v rámci plánovaného rozpočtu. 27 % bylo dokončeno po termínu a 20 % se prodražilo oproti původnímu rozpočtu.

Záměr a připravenost důsledně projekty řídit je nejsilnější na počátku, v průběhu projektů však míra intenzita používání nástrojů řízení klesá. 24 % společností vůbec nevyhodnocuje přidanou hodnotu projektů. Projekty ve firmách mají obvykle rozpočet 40 tisíc eur a víc, projektů pod 5 000 eur je naprosté minimum. Nejčastěji se týkají modernizace IT včetně systémové integrace a také vývoje nových produktů či služeb. Obvykle trvají rok a více.

Nejčastěji využívanými standardy a metodikami projektového řízení jsou PMI (38 %), PRINCE2 (21 %) a Six Sigma (13 %). Daleko nejčastěji používaným softwarem pro projektové řízení je MS Project (62 %).

Ve 30 % případů je ve funkci projektového manažera specialista nebo vedoucí oddělení. Počet „skutečných“ projektových manažerů roste na aktuálních 57 %.

Projektoví specialisté nejčastěji pracují na dvou až třech projektech najednou, 43 % z nich nemá odměnu navázanou na úspěšnost projektového řízení.

Exit mobile version