Japonská SoftBank kupuje za 24,3 miliardy liber britskou ARM

Japonská telekomunikační skupina SoftBank převezme za 24,3 miliardy liber (786 miliard Kč) britskou technologickou firmu ARM Holdings. Jde o jednu z největších transakcí v technologickém sektoru v Evropě a o největší transakci v historii SoftBank. Podle britského ministra financí Philipa Hammonda se ukazuje, že Británie zůstává atraktivním cílem pro investory i po červnovém hlasování o vystoupení země z Evropské unie. V podobném duchu se vyjádřila také nová britská premiérka Theresa Mayová.
Společnost ARM navrhuje čipy pro mobilní telefony a počítačové tablety, její technologie využívají například firmy Apple, Samsung či Huawei. Podle agentury Reuters se předpokládá, že ARM bude hrát jednu z ústředních rolí v posunu celého technologického odvětví k takzvanému internetu věcí, na který svou pozornost zaměřuje také zakladatel společnosti SoftBank Masajoši Son.

„Je to jedna z nejdůležitějších akvizic, jaké jsme kdy učinili, a očekávám, že ARM se do budoucna stane klíčovým pilířem růstové strategie SoftBank,“ uvedl Son.

SoftBank za každou akcii ARM zaplatí 17 liber v hotovosti. Kupní cena je tak o zhruba 43 procent vyšší než páteční závěrečná cena akcií na burze. Akcie ARM v úvodu dnešního obchodování proto vystřelily prudce vzhůru, zpevnily asi o 45 procent a dostaly se na historické maximum 17,33 GBP. Na tokijské burze se dnes kvůli státnímu svátku neobchoduje.

Zpráva o dohodě přichází jen několik týdnů poté, co se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Překvapivý výsledek britského referenda vyvolal obavy ohledně atraktivity britské podnikatelské komunity, napsal ekonomický list Financial Times. Podle britského ministra financí ale ohlášená transakce ukazuje, že Británie zůstává atraktivním investičním cílem i po přelomovém hlasování.

„Pouhé tři týdny po rozhodnutí v referendu to ukazuje, že Británie neztratila nic ze své přitažlivosti pro zahraniční investory,“ řekl podle agentury Reuters ministr Hammond.

Podobně se vyjádřila i Mayová, podle které dohoda ukazuje, že britská ekonomika může být úspěšná i po rozhodnutí opustit EU. Dohoda také podle ní znamená výraznou podporu zaměstnanosti a ekonomice. „Je to dobrá zpráva pro britské pracovníky, je to dobrá zpráva pro britskou ekonomiku. Ukazuje se, jak říká premiérka, že můžeme být úspěšní i při odchodu z Evropské unie,“ dodala mluvčí Mayové.

ARM je na londýnské burze největší technologickou společností podle tržní hodnoty. FT upozornil, že firma je vůči negativním dopadům takzvaného brexitu chráněna lépe než mnohé jiné britské podniky, a to díky svému významnému postavení v globálním čipovém průmyslu a příjmům v amerických dolarech.

Zdroj agentury Reuters řekl, že SoftBank britskou firmu poprvé oficiálně oslovila až po hlasování o brexitu. Šéf SoftBank posléze uvedl, že nesdílí obavy svých přátel týkající se dopadů brexitu na podnikání. Japonská firma se podle něj domnívá, že po referendu je správný čas investovat v Británii.

SoftBank uvedla, že zachová značku ARM, obchodní model i organizační strukturu podniku, stejně jako ústředí firmy v Cambridge. Také oznámila, že počet zaměstnanců ARM v Británii vzroste nejméně na dvojnásobek a během příštích pěti let se zvýší i početní stav ARM v zahraničí.

SoftBank je telekomunikačním a mediálním konglomerátem s rozsáhlými zahraničními aktivitami. Vlastní například většinový podíl ve společnosti Sprint, která je čtvrtým největším mobilním operátorem ve Spojených státech.

Exit mobile version