Japonsko plánuje do roku 2030 ztrojnásobit tržby z prodeje svých polovodičů na více než 15 bilionů jenů (2,4 bilionu Kč). Třetí největší ekonomika světa staví čipy do centra své hospodářské politiky. O dnes zveřejněné revizi strategie japonské vlády informovala agentura Bloomberg. Tokio dnes zveřejnilo také aktualizaci své vodíkové strategie.
Japonsko se podle ministerstva hospodářství snaží posílit úsilí o vývoj a výrobu špičkových polovodičů, které jsou klíčové pro opatření v oblasti ekonomické bezpečnosti a pokročilé technologie, jako je generativní umělá inteligence (AI).
Zvýšení prodeje v Japonsku vyrobených polovodičů pomůže podle strategie zajistit v zemi stabilní dodávky polovodičů. V roce 2020 činily tržby za prodej polovodičů přibližně pět bilionů jenů.
Dokument čítající 274 stran neuvádí výši nových investic. Vláda už dříve přislíbila finanční podporu 330 miliard jenů pro japonského výrobce čipů Rapidus a až 476 miliard jenů na novou továrnu tchajwanské společnosti TSMC na jihu země. Tokio rovněž poskytne dotace až 92,9 miliardy jenů na závod společnosti Kioxia ve středním Japonsku.
Vláda očekává, že jen projekty TSMC a Kioxia zvýší hrubý domácí produkt (HDP) Japonska o 4,2 bilionu jenů. Podle aktualizované strategie vytvoří přibližně 463.000 pracovních míst a přinesou zhruba 760 miliard jenů na daňových příjmech.
Minulý měsíc se premiér Fumio Kišida setkal s vedoucími představiteli největších světových výrobců čipů ve snaze přivést do Japonska výrobu polovodičů a investice. Výrobci čipů uvedli, že další investice v Japonsku zváží v závislosti na finančních pobídkách a poptávce.