Jen 33 % studentů IT oborů nemá obavy o odpovídající zaměstnání

To je jeden ze závěrů nedávno provedeného průzkumu společnosti CA Technologies, která oslovila reprezentativní vzorek více než šesti stovek studentů z osmi nejvýznamnějších českých technických univerzit a vysokých škol.

Na otázku, co je rozhodujícím faktorem při výběru budoucího zaměstnavatele uvedla jedna třetina dotázaných, že je to výše mzdy (33 %). Druhým nejdůležitějším faktorem byla příležitost pro profesní růst a jako třetí se umístilo celkové pracovní prostředí. Nejvíce jsou platové podmínky důležité pro studenty dopravních oborů (pro 38 % z nich jde o rozhodující faktor při hledání zaměstnání). Nejméně pak pro studenty architektury (pouze 26 %).

Pokud jde o výši budoucí mzdy, celých 84 % studentů počítá s nástupním platem do 30 tisíc Kč. Největší platové požadavky mají studenti IT, kdy 17 % z nich počítá se mzdou vyšší než 30 tisíc Kč měsíčně a celých 5 % odpovědělo, že očekává měsíční plat ve výši minimálně 50 tisíc Kč. Nejvíce konzistentní ve své představě o budoucím platu jsou studenti dopravy – téměř dvě třetiny z nich (63 %) počítají s tím, že se jim na výplatní pásce objeví částka mezi 20 až 30 tisíci Kč.

Na otázku, zda se budoucí absolventi obávají uplatnění na trhu práce, čtvrtina studentů technických oborů (26 %) uvedla, že obavy nemá. Nejmenší obavy mají studenti IT (33 %) i tak je ale číslo v zajímavém rozporu s obecnými představami o IT oborech. Asi nejvíc obáv mají studenti dopravy (věří si jen 16 %).

Pokud by si studenti měli vybrat, zda by raději pracovali v české či zahraniční společnosti, jen mírně převažuje mezinárodní firma (34 % pro zahraniční firmu vs. 26 % pro lokální společnost).

Výzkum proběhl na osmi univerzitách a vysokých školách (VUT v Brně, VŠTE v Českých Budějovicích, VŠCHT v Praze, ČVUT v Praze, VŠBT v Ostravě, TU v Liberci, VŠP v Jihlavě a ZČU v Plzni). Osloveni byli studenti oborů techniky, dopravy, IT, stavebnictví, architektury a chemie.

Exit mobile version