Jen čtvrtina studentů by kvůli lepším možnostem na trhu práce změnila obor

Vyplývá to alespoň z průzkumu, který mezi studenty technických škol zrealizovala společnost CA Technologies, která oslovila 632 studentů osmi nejvýznamnějších technických vysokých škol v České republice.
Průzkum ukázal, že studenti si svůj obor vybírají nejčastěji s ohledem na možnosti budoucího profesního uplatnění (69 % dotazovaných). Nicméně naprosto stejný počet respondentů uvedl, že jimi zvolený studijní obor je rovněž jejich koníčkem (také 69 % dotazovaných).

Právě záliba v oboru byla nejčastějším důvodem ke studiu pro mladé IT studenty (81%) a pro studenty architektury (74 %), naopak studenti strojního inženýrství uváděli nejméně často, že je studijní obor zároveň jejich koníčkem (53 % případů). Studenti informačních technologií se ovšem projevili také jako nejambicióznější, neboť nejvíce ze všech kladli důraz na možnost kariérního růstu (77 %). Naopak budování kariéry nejméně motivovalo ke studiu posluchače architektury (59 %).

Jen čtvrtina studentů technických oborů uvedla, že by v zájmu lepšího uplatnění na trhu práce byla ochotna změnit studijní obor. Nejčastěji tak odpovídali studenti stavebního inženýrství, chemie a studenti dopravy (ve všech třech případech shodně 31 %). Neměnili by naopak studenti architektury a IT: pouze 18 %, resp. 17 % by bylo ochotno se svého oboru vzdát, pokud by se ukázalo, že nemají do budoucna dostatečnou profesní perspektivu.

85 % studentů technických oborů podle průzkumu věří, že naleznou bez problémů zaměstnání v oboru, který vystudovali. Nejvíce jsou o tom přesvědčeni studenti architektury (89 %), IT (88 %) a strojního inženýrství (87 %). Naopak nejméně jistí jsou si studenti stavebního inženýrství a dopravy –20 % resp. 18 % z nich si myslí, že pracovat v oboru nebudou.

Průzkumu se účastnily školy: VUT Brno, VŠTE České Budějovice, VŠCHT Praha, ČVUT Praha, VŠB-TÚ Ostrava, TU Liberec, VŠP Jihlava, ZČU Plzeň. Většina studentů pocházela z bakalářského studia.

Exit mobile version