Josef Kratochvíl z ÚPV: Patenty pokrok neblokují, naopak jej podporují

Domněnka, že patent je věcí omezující volné šíření inovativních myšlenek, je neopodstatněná, prohlásil v rámci osvětové patentové kampaně předseda Úřadu průmyslového vlastnictví, Josef Kratochvíl. Tvrdí, že právě existence patentového systému umožňuje účinné a rychlé šíření inspirace z nových technických řešení a podporuje podnikání.
„Pokud by patentový systém neexistoval, šíření znalostí o špičkových technických řešeních by bylo nesrovnatelně obtížnější a zdlouhavější. Databáze patentových informací shromažďují výsledky výzkumu a vývoje za mnoho desítek let, odrážejí vývoj a aktuální stav špičkových technologií. Patent pomáhá chránit světově nový produkt před jeho komerčním využitím konkurencí, avšak pouze „výměnou“ za zpřístupnění jeho detailní technické specifikace celému lidstvu,“ říká Kratochvíl.

V okamžiku, kdy je patentová přihláška podána, je založeno tak zvané právo přednosti, priorita, působící vůči všem, kteří by přišli později. Po uplynutí 18 měsíců patentový úřad kompletní přihlášku daného inovativního řešení zveřejní, společně s technickou dokumentací – výkresy, pokud jsou její součástí, technická řešení jsou tím zpřístupněna veřejnosti.

„Zveřejnění nejnovějších technických řešení umožňuje vědcům, výzkumníkům a vývojářům navázat na aktuálně lidstvem dosažený stav poznání a posouvat hranice technického pokroku stále kupředu. Nemá smysl pokoušet se zkoumat, vyvíjet, inovovat bez ověření, jak daleko se v mém oboru dostali mí kolegové či konkurenti, ať již doma či v zahraničí. Rešerší v patentových informacích ušetřím čas i peníze, ale, v neposlední řadě, si ušetřím zklamání, že jsem vynalézal vynalezené, tvrdí Kratochvíl.

Asi nejlepším současným nástrojem technické inspirace je databáze Espacenet, kde je zveřejněno přes 80 milionů technických řešení. Většina z nich již z různých důvodů není nebo dokonce nikdy nebyla patentově chráněna.

„Na území České republiky jen zlomek, pouze 30 tisíc, patentovou ochranou disponuje. Naši vědci, vývojáři, inovátoři mohou tak volně využívat nepřeberné množství výsledků mnohdy letité výzkumné a vývojové práce druhých,“ upozorňuje Úřad průmyslového vlastnictví.

Exit mobile version