Kritický verdikt nad bezpečností Windows 10

James Forshaw z Google Project Zero podrobil analýze zabezpečení Windows 10. Některé změny sice ocenil, jiné však kritizoval. Svoji přednášku nazval „Dva kroky vpřed, jeden krok zpět“, přičemž z další analýzy to dokonce vypadá málem obráceně.

Analýza se soustředí na samotný systém, nikoliv na diskutované otázky o tom, jaká svá data uživatel Windows 10 sdílí a jak se s nimi dále nakládá. Pomíjí se také způsob distribuce aktualizací. Konkrétně Forshawovi ale vadí zejména to, že Windows 10 mají ve výchozím nastavení zapnuto 196 systémových služeb a 291 ovladačů.

Pro srovnání, u Windows 8.1 jsou tato čísla 169/253, u Windows 7 SP1 pak 150/238. Více systémových služeb a ovladačů podle Forshawa znamená prostě více možností útoku. Navíc ve Windows 10 větší procento služeb běží s vyššími oprávněními – i když na druhé straně samotný systém omezil možnosti eskalace práv.
Forshaw kritizuje i fungování nástroje Řízení uživatelských účtů (UAC), který se z bezpečnostní komponenty spíš proměnil spíš v otravnou zbytečnost. Naopak chválí to, že prohlížeč Edge se ve výchozím nastavení spouští v chráněném režimu, nicméně riziko dle něj představuje způsob, jak je zde implementován plug-in pro Flash (přes ActiveX). Naopak v rámci Chrome se Google snaží Flash od vlastního prohlížeče i systému maximálně izolovat.

Exit mobile version