Kvantový počítač na bázi děr v polovodičích

S novou myšlenkou na realizaci bitu v kvantovém počítači přišli vědci z německé Ruhr-Universität Bochum, švýcarské Basilejské univerzity a francouzské Lyonské univerzity.

Kvantové bity neboli qubity se dnes nejčastěji realizují v podobě elektronů. Elektrony reprezentující qubity mohou být uzavřeny v polovodiči v podobě tzv. kvantových teček, hodnotu bitu vyjadřuje směr spinu, s nímž se manipuluje prostřednictvím vnějšího magnetického pole. Problém je v tom, že magnetické pole pomocí svých spinů generuje i atomové jádro a tento spin s elektronem náhodně interferuje, čímž se komplikuje stabilita zakódované informace i její čtení.

Namísto pokusů o lepší izolaci „prostoru tečky“ výzkumníci nově zkusili použít jako nosič informace jiný objekt vyskytující se v polovodičích – „chybějící elektron“, tedy kladně nabitou díru. Ta má stejně jako elektron spin (poznámka: i když vlastně jde spíš o myšlenkovou konstrukci než částici) a lze s ním prý pracovat stejně jako se spinem elektronu.

Výhodou má být, že díra je kladně nabitá, a proto maximálně vzdálená od atomových jader. Na rozdíl od elektronu tedy nedochází zdaleka tolik k nežádoucímu ovlivňování spinů mezi sebou.

Metoda je nicméně použitelná jen za nižších teplot, protože dodání energie vede k tomu, že díry stávají na méně stabilními.

Příslušná studie byla publikována v Nature Materials.

Zdroj: Phys.org

Exit mobile version