Lenovo má problém: v jeho hardware jsou prý backdoory

Lenovo je dnes největším výrobcem PC a těžce dominujícím hráčem v byznysovém prostředí, armádě i veřejné správě, to by však nemuselo již příliš dlouho trvat. Západní tajné služby, které zastupuje britská rozvědka, tvrdí, že v hardwaru a firmware čínského výrobce byl opakovaně nalezen potenciální backdoor.

Pět států (Británie, Kanada, Austrálie, Nový Zéland a USA) na základě informací agentur jako GCHQ, MI5, MI6, Australian Security Intelligence Organisation, Australian Secret Intelligence Service a NSA již zakázalo používání PC od Lenova všude tam, kde se jedná o bezpečnost státu, přinejmenším tedy ve vlastním zpravodajském prostředí a v armádě. Otazník zatím visí nad kritickou částí infrastruktury a také nad tím, do jaké míry bude povaha backdoorů sdílena s komerčním sektorem.

Nejmenované zdroje z britských a australských zpravodajských služeb pro Australian Financial Review potvrdili, že o potenciálních backdoorech v hardwaru firmy vědí od roku 2005. To je přibližně doba, kdy firma po raketovém rozmachu, který trval od raných devadesátých let, odkoupila počítačovou divizi IBM a zařadila se tak mezi největší výrobce počítačů na světě. K akvizici došlo koncem roku 2004 a po jejím dovršení se zvýšila cena akcií Lenovo o 133 %.

Lenovo je dnes veřejnou obchodní společností, obchodovatelnou na Hongkongské burze. Firma je z 50,4 % ovládána veřejnými akcionáři, 42,3 % si drží Legend Holdings Limited, 6,6 % Texas Pacific Group a několika dalšími drobnými akcionáři včetně IBM. Ze strategického hlediska je podstatné, že investiční skupina Legend Holdings Limited je z podstatné části ovládána čínskou vládou čínskou akademií věd.

Exit mobile version