Letecká doprava nad Británií selhala kvůli softwaru ze 60. let

Letecká doprava nad Británií se po pátečním selhání softwaru ze 60. let, který je součástí systému řízení letového provozu, vrací k normálu. Přesnou příčinu technických problémů, které zkomplikovaly cestu asi 10.000 lidem, britské úřady ještě neznají.

Na pražském Letišti Václava Havla žádná zpoždění letů do Británie nebo z Britských ostrovů nejsou, řekla ČTK jeho mluvčí Marika Janoušková.

Technická závada v centru řízení letového provozu ve Swanwicku měla dopad hlavně na londýnská letiště, Heathrow v pátek dočasně zastavilo veškeré odlety i přílety. Představitelé tohoto letiště dnes vzkázali cestujícím, aby si zkontrolovali, zda jejich let nebyl změněn. Podobně je to třeba v Gatwicku, kde má být provoz jako obvykle, jen je prý třeba počítat se zpožděním.

Nevím, co se děje, nemáme informace,“ postěžoval si v pátek předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který cestoval do Litvy, ale jeho let z londýnského letiště Stansted nabral zpoždění. „Z ekonomického hlediska je to katastrofa. Jsme země žijící z mezinárodního obchodu a něco takového je rozhodně špatné,“ dodal.

Problém se podle internetového vydání deníku The Daily Telegraph může opakovat, protože centrum letového provozu používá software vyvinutý v 60. letech. „Nebyl určený pro takový objem dopravy, jako je dnes, ani není stavěný na to, aby fungoval s moderním počítačovými softwarem,“ upozorňuje Martyn Thomas, profesor softwarového inženýrství z Oxfordské univerzity. Tvrdí, že Británie je jediná země, která tento zastaralý počítačový systém ještě využívá.

Centrum ve Swanwicku zaměstnává 1300 dispečerů, kteří řídí provoz nad Anglií a Walesem. Denně odbaví kolem 5000 letů. Otevřené bylo v roce 2002 a jeho výstavba stála 623 milionů liber (21,7 miliardy Kč). Problémy má již od počátku. Otevřelo se o šest let později, než bylo naplánováno. Technické problémy a selhání počítačů zaznamenalo centrum již v letech 2008, loni v létě a loni v prosinci.

Exit mobile version