Americká softwarová společnost Microsoft Corporation podala žalobu na vládu Spojených států kvůli federálnímu zákonu, který umožňuje úřadům prověřovat elektronickou poštu spotřebitelů bez jejich vědomí. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Jde o další ze sporů mezi technologickými firmami a vládou USA kvůli ochraně soukromí. Mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti se k věci odmítl vyjádřit.
Podle žaloby, podané ve středu k soudu ve Washingtonu, porušuje vláda americkou ústavu, když Microsoftu zabraňuje informovat zákazníky o tom, že si vyžádala jejich e-maily a další dokumenty. To je prý v rozporu s prvním dodatkem o svobodě projevu a se čtvrtým dodatkem o právu na ochranu osobní a domovní svobody.
Žaloba, která se zaměřuje na data uložená na vzdálených serverech spíše než v počítačích zákazníků, představuje podle pozorovatelů novou frontovou linii v bitvě mezi technologickým sektorem a americkou vládou ohledně toho, do jaké míry mají soukromé firmy napomáhat vládě při sledování. Ústřední roli v ní v posledních měsících hrála společnost Apple, kterou chtěla vláda donutit poskytnout software, kterým by se dostala do telefonu iPhone používaného jedním ze střelců z prosincového masakru v kalifornském San Bernardinu. Microsoft a další velké technologické firmy tehdy Apple ve sporu podpořily.
Microsoft nyní tvrdí, že vláda za pomoci 30 let starého zákona o soukromí a elektronických komunikacích vede stále větší měrou vyšetřování vůči stranám, které uchovávají data v takzvaných cloudech. V posledních 18 měsících prý Microsoft obdržel 5624 nařízení na základě tohoto zákona. Z toho v 2576 případech nemohl odtajnit, že vláda prostřednictvím příkazů či obsílek shání informace o zákaznících.