MPSV chystá soutěž na provoz systémů na další tři roky za 600 mil

Obrázek: Pixabay License Volné pro komerční užití

Případ skončil několikrát u antimonopolního úřadu.

Ministerstvo práce chystá soutěž na provozovatele, který by do spuštění nového resortního informačního systému zajišťoval nynější systémy pro vyplácení dávek či zaměstnanost od firmy OKsystem. Za tříletý provoz a rozvoj resort předpokládá cenu 600 milionů korun bez DPH. Vyplývá to z podkladů pro vládu, které má ČTK k dispozici. Kabinet se s plánem seznámil v pondělí. Odbor hlavního architekta eGovernmentu podle dokumentů záměr schválil. Podle Pirátů je zakázka předražená.

Ministerstvo dlouhodobě sklízí kritiku za stav systémů a závislost na jediném dodavateli, kterým je od roku 1993 firma OKsystem. Nový jednotný systém, který se skládá ze systémů výplaty dávek, agendy zaměstnanosti a dalších, měl původně fungovat od roku 2017 a stát 1,5 miliardy. Přípravy se opožďovaly, cena by mohla být zhruba o miliardu vyšší. Vedení ministerstva opakovaně uvedlo, že se systém spustí od roku 2021. Na květnovém jednání sněmovního sociálního výboru ministryně Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že to bude zřejmě na přelomu let 2022 a 2023. Připravovaná soutěž je na tříletý provoz, tedy zhruba do začátku roku 2024.

„Do doby nasazení nového řešení jednotného informačního systému práce a sociálních věcí (JISPSV) je nezbytné zajistit provoz stávajících systémů – skupiny aplikací souhrnně pojmenovaných jako OKaplikace,“ uvedlo ministerstvo v podkladech pro kabinet. Podle nich mezi OKaplikace patří systémy pro zaměstnanost a sociální dávky, portál a podpůrné systémy. Vítěz soutěže by je měl „na nezbytně nutnou dobu“ převzít, provozovat, rozvíjet a při spuštění nových systémů postupně ukončit.

Ministerstvo ani po dvou vyhlášených tendrech nemá dodavatele systému pro vyplácení dávek. Případ skončil několikrát u antimonopolního úřadu. Dosavadní smlouva s OKsystemem se tak už dvakrát prodlužovala o dva roky. Roční provoz stojí zhruba půl miliardy. Kontrakt vyprší začátkem příštího roku. O přípravě soutěže na provozovatele nynějšího dávkového systému vedení ministerstva informovalo sněmovní sociální výbor loni v září, dosud ji ale nevyhlásilo. Koncem února zasahovala na ministerstvu kvůli systému dávek policie, obvinila náměstka a šéfa oddělení bezpečnosti informací.

Kdy ministerstvo vyhlásí soutěž na správu OKaplikací, v podkladech pro vládu není. Maláčová ČTK opakovaně řekla, že se nebude k zajištění systémů vyjadřovat. Už dřív poukázala na to, že zakázky zdědila.

Vláda koncem ledna ministerstvu nařídila, aby ji o výdajích na technologie vždy informovalo. Odbor hlavního architekta eGovernmentu s plánem vyhlásit soutěž souhlasil. „Předpokládaná finanční náročnost projektu se pohybuje na horní hranici hodnoty obdobných projektů na trhu,“ uvedl ale ve stanovisku odbor. Očekává, že se díky soutěži výdaje na rozvoj sníží a místo fixní ceny se upřednostní úhrada za poskytnuté služby.

Podle Pirátů je zakázka pro společnost OKsystem na další tři roky. „Celý záměr může být až několikanásobně předražený. Naznačuje to i způsob výpočtu předpokládané ceny,“ uvedl šéf sněmovního podvýboru pro e-Government Ondřej Profant (Piráti).

Ministerstvo uvedlo, že hodnota vychází ze sazeb pro programátory, které zveřejnilo vnitro. Resort počítá s 12.000 korunami bez DPH za takzvaný člověkoden a s 50.000 člověkodny. „To by v praxi po přepočtu znamenalo, že na projektu bude každý všední den pracovat téměř 70 velmi nadprůměrně placených IT specialistů. S ohledem na to, že se jedná pouze o podporu a ukončení již fungujícího systému, je to naprostý nesmysl,“ uvedl Profant.

Podle šéfa podvýboru pro dávkové systémy Lukáše Koláříka (Piráti) „udržování zastaralého a polofunkčního systému“ zatěžuje i úřady práce. Není možné žádosti přijímat elektronicky, úředníci je musí vytisknout a přepsat, popsal Kolářík. Míní, že by problém se systémy měla řešit vláda, protože se jedná o kritickou infrastrukturu státu.

Rozhodnutí o výměně dodavatele padlo v roce 2010 za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Kvůli pochybením při výběru ale antimonopolní úřad zakázal nové programy používat a úředníci se v lednu 2014 po dvou letech vrátili k OKsystemu. V minulém volebním období tendry vyhlásil tým ministryně Michaely Marksové (ČSSD). Podle některých kritiků nezvládl tak velký projekt řídit. Po volbách přípravy zastavila ministryně první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO). Maláčová je po svém nástupu v létě 2018 obnovila a snaží se projekt dokončit.

Exit mobile version