MPSV končí smlouvy na některé systémy, potíže prý nenastanou

Resortu práce vyprší na konci roku smlouvy na některé informační systémy, které používají úřady práce i ministerstvo. Končí kontrakt s firmou Fujitsu na provozní prostředí, spisová služba či ekonomický systém. Vyplácení dávek a další činnosti by od ledna ale měly dál fungovat, potíže by neměly nastat. Má na to dohlédnout ministerská komise. ČTK to řekli náměstek ministerstva práce Robert Baxa a šéf ministerského odboru rozvoje a bezpečnosti ICT Jiří Károly.
„Máme zakázku vysoutěženou a připravuje se. Jsme připraveni ale i na případnou nespolupráci (firem) a máme také krizový scénář,“ uvedl Baxa. Postup pro případ krize ale neupřesnil.

Na konci roku vyprší rámcová smlouva, kterou s Fujitsu uzavřelo ministerstvo vnitra a k níž se ministerstvo práce připojilo. Skončí hlavně dodatek smlouvy číslo jedna. Společnost zajišťuje provozně integrační prostředí, díky němuž fungují systémy dávek a zaměstnanosti úřadu práce. Končí také spisová služba úřadů práce od společnosti Vítkovice IT Solutions a ekonomický systém ministerstva práce Ginis od firmy Gordic.

Podle Károlyho bude konec roku náročný. Vedení resortu proto rozhodlo, že by pět projektů mělo být pod zvýšeným dohledem. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) vytvořila komisi náměstků, kterou vede. Tým sleduje kromě změny ekonomického systému, spisové služby a provozního prostředí také dodávku technologické infrastruktury pro datová centra a mzdový systém, díky němuž se vyplácejí platy zaměstnancům úřadu práce a odměny pěstounům.

O tom, že od ledna bude vše fungovat, jak má, se zástupci ministerstva práce snažili přesvědčit i poslance sněmovního sociálního výboru. „Mám skutečně obavu, abychom se na počátku ledna nedostali do situace, kterou už tu známe,“ uvedl šéf výboru Jaroslav Zavadil (za ČSSD).

Úřady práce se totiž s problémy kvůli informačním systémům potýkaly v posledních letech několikrát. Od roku 2012 měly nové aplikace, které ale řádně nefungovaly. Kvůli pochybením při výběru dodavatele je antimonopolní úřad nakonec zakázal používat. Úředníci se tak na počátku loňska museli vrátit ke starému OKsystemu. Problematický byl i přesun dat.

„Faktem je, že ani v jednom kontraktu (s firmami Fujitsu, Vítkovice, Gordic a OKsystem) nikdo neuvažoval o tom, že ta data a systémy měly končit. Kontrakty byly uzavřeny tím způsobem, že budou používány na věčné časy a nikdy jinak,“ podotkl Baxa. Podle něj nynější smlouvy dávají vedení resortu jen „omezené možnosti“, jak mohou data v přijatelné podobě od firem získat.

Ministerstvo pracuje na úplně novém modelu, který by měl začít fungovat od ledna 2017. Z vyjádření vedení resortu vyplynulo, že se termín může o půl roku odsunout. Ministerstvo loni vypsalo čtyři větší tendry dohromady asi za 1,5 miliardy korun, doplňují je pak ještě další výběrová řízení třeba na vybavení. Některé soutěže už skončily a resort uzavřel smlouvy. Podle Baxy se už začalo testovat nové provozně integrační prostředí, které má nahradit služby Fujitsu. V soutěži zvítězila firma Autocont.

Exit mobile version