Muži a ženy přistupují ke kyberbezpečnosti odlišně

Zatímco míra využívání internetu se mezi muži a ženami příliš neliší, přístupy k bezpečnosti ano, výjimkou nejsou ani uživatelky a uživatelé v České republice, tvrdí to alespoň výzkum Kaspersky Lab a B2B International.

Podle dat OSN a Eurostatu se rozdíl v intenzitě využívání internetu mezi muži a ženami v Česku snižuje – v roce 2013 bylo online 75 % českých mužů a 73 % českých žen. Dle studie publikované v odborném časopise „Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking“ se genderové rozdíly objevují při způsobu využívání internetu. Zatímco v oblasti online her, videí a hudby jsou muži aktivnější než ženy, na sociálních sítích je to naopak. Dle některých psychologů to může být proto, že muži mají oproti ženám větší potřebu soutěžit, zatímco ženy preferují spíše komunikaci a seznamování.

Rozdíly se vedle toho projevují i v přístupu k bezpečnosti, podle průzkumu mezi více než jedenácti tisíci uživateli ve 23 zemích včetně Česka 23 % mužských respondentů v Česku utrpělo kvůli útoku malwaru finanční ztrátu, zatímco u respondentek to bylo jen 12 %. Ženy v Česku přitom na bezpečnost myslí o něco více než jejich mužské protějšky. 22 % dotázaných českých žen například kontroluje, zda je jejich Wi-Fi připojení bezpečné. To samé udělá podle průzkumu jen 15 % českých mužů.

Analýzy Kaspersky Lab ukazují, že takzvané drive-by-downloads patří v současnosti mezi nejnebezpečnější hrozbou na internetu, jelikož se oběti mohou infikovat při pouhé návštěvě napadené stránky. Výzkumy z prvního čtvrtletí tohoto roku zase odhalily, že každý jedenáctý pokus o phishing se snažil získat přihlašovací údaje do facebookových profilů.

Muži a ženy se liší také v přístupu k online ochraně dětí. V průzkumu Kaspersky Lab uvedlo 24 % českých žen, že se obávají o bezpečí dětí na internetu, u mužů to bylo pouze 17 %.

Exit mobile version