Na MIT vznikl sám sebe skládající robot, přijde i T-1000?

Robot se skládá z malých kostek (označených jako M-Block), které nemají žádné externí pohybové komponenty. Kostky ovládají několik jednoduchých příkazů (skok, krok kupředu), díky kterým se dovedou formovat do nejrůznějších útvarů.
Výzkumná skupina z MIT vidí hlavní výhodu oproti dosavadním konceptům skládajících se robotů v jejich formální jednoduchosti. Díky tomu je možné je poměrně snadno dále miniaturizovat, výzkumníci přirovnali technologii k terminátorovi T-1000, který se dokázal ve filmu kromě záměrné reorganizace také opětovně spojit po dezintegraci.

Pohyb bloků je až triviálně jednoduchý, využívá stejných principů, které pohybují satelity na oběžné dráze – setrvačníku. Ten je roztáčen elektrickým pohonem na 20 tisíc otáček za minutu, pokud je potřeba s kostkou pohnout, setrvačník začne brzdit a rotační moment se přenese na celý blok, který tak začne rotovat kolem vlastní osy
Skládání bloků ve větší celky je zatím realizováno permanentními magnety.

„M-Blocky“ zatím neobsahují žádnou vnitřní logiku, strojové příkazy pro pohyb přijímají bezdrátově. Další generace přinese v tomto ohledu zlepšení, to by mělo spolu s rotací ve všech osách umožnit tvorbu komplikovanějších celků, které naleznou již i praktické využití.

Exit mobile version