Na MMR zasahovala protikorupční policie kvůli IT zakázce

Na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) dnes zasahovala protikorupční policie. Ministryně Karla Šlechtová (za ANO) ČTK informovala, že detektivové na ministerstvu chtějí získat informace o IT zakázce na monitorovací systém MS2014+, který by měl evidovat evropské dotace do roku 2020. Audit systému si podle náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta loni v říjnu vyžádala Evropská komise.
Mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej ČTK sdělil pouze to, že detektivové provádějí úkony trestního řízení v rámci jednoho případu, kterým se zabývají.

Policisté se zajímají o informace k zakázce na monitorovací systém MS2014+, který by měl evidovat všechny evropské dotace v období 2014 až 2020,“ uvedla Šlechtová. Bližší informace nesdělila. Zakázku za více než miliardu korun v minulých letech získaly firmy Tesco SW a Datasys. Ministerstvo pro místní rozvoj v minulosti čelilo kritice kvůli předchozímu systému MSC2007+, který kvůli porušení zákona odmítla Evropská komise proplatit. Stamiliony tak šly ze státní pokladny.

Úřad při dnešním zásahu s policisty spolupracoval. „Policii poskytujeme maximální součinnost,“ řekla ČTK Veronika Vároši z odboru komunikace MMR.

Společnost Tesco SW uvedla, že zakázka není předražená, protože jí firma vyhrála ve výběrovém řízení, v němž nabídla nejnižší cenu. Do soutěže se přihlásilo dalších šest firem, přičemž vítězná nabídka byla o 20 milionů nižší než druhá v pořadí. Další nabídky byly vyšší v řádu stamilionů. „Společnost Tesco SW s policií spolupracuje dlouhodobě,“ doplnil mediální zástupce firmy Tomáš Jelínek.

Wagenknecht řekl novinářům, že jeho úřad v této věci nepodal žádné trestní oznámení. Policisté se prý na ministerstvo financí minulý týden sami obrátili s žádostí o informace. Výsledky auditu monitorovacího systému prozatím nelze zveřejnit, protože ministerstvo pro místní rozvoj má desetidenní lhůtu k tomu, aby se ke zjištěním vyjádřilo.

Náměstek zdůraznil, že žádost Evropské komise o provedení auditu není ničím nestandardním. Audit se podle něj týkal nastavení celého systému, nikoliv konkrétního období, a byl jednou z podmínek pro schválení operačního programu Technická pomoc.

Ministerstvo financí loni nechalo vypracovat audit, podle kterého MMR v letech 2011 až 2013 nejvíc peněz platilo za IT služby, audity a poradenství. Nejvíc peněz z komerčních dodavatelů získala softwarová společnost Tesco SW, která ministerstvu vystavila faktury za 345 milionů korun. Přes 100 milionů korun získaly také firmy S&T CZ (103 milionů korun) a Datasys (101 milionů korun). Z auditu ministerstva financí také vyplývá, že MMR z pohledu výdajů na telekomunikační služby patří k úspornějším resortům.

V souvislosti s MMR se na začátku letošního roku psalo také o obvinění bývalého ředitele odboru na ministerstvu Vladislava Kovala, který si údajně řekl o úplatek od firmy, která s resortem spolupracovala. Ministerstvo na něj podalo trestní oznámení. Koval byl ještě v lednu ostravským zastupitelem za ANO. Z hnutí však byl hned po vypuknutí kauzy vyloučen, vzdal se také dvou mandátů v zastupitelstvech města.

Koval tvrdí, že svým jednáním, při němž si podle policie řekl o úplatek, pouze cíleně testoval, jestli zástupce firmy na korupční nabídku přistoupí. Pokud by prý kývl, ministerstvo by s firmou přestalo obchodovat. Nikomu z vedení ministerstva ale o své údajné akci neřekl. Koval později zástupci firmy zavolal, že už žádný úplatek nechce, v té době ho už ale policisté delší dobu odposlouchávali.

Exit mobile version