Na oběžnou dráhu směřují další čtyři satelity systému Galileo

Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně včera odstartovala raketa Ariane 5, které má na oběžnou dráhu vynést čtyři další satelity evropského navigačního systému Galileo.
Ten se po vypuštění družic přiblíží k celosvětovému pokrytí, bude přesnější a Evropa nebude nadále závislá na americkém systému GPS, napsala agentura AFP.

Evropský navigační systém Galileo měl do dneška na oběžné dráze síť 22 družic z celkově plánovaných 30. První služby začal uživatelům poskytovat na konci roku 2016. Umožňuje mimo jiné určit geografickou polohu cílového bodu s přesností na metry. Výrobci mobilních telefonů již začali nové modely vybavovat tak, aby mohly komunikovat s GPS i s Galileem.

Podle agentury DPA je z nyní 26 satelitů Galilea ve vesmíru funkčních 14. Další čtyři budou uvedeny do provozu až po zvládnutí testů. Čtyři dnes vypuštěné aparáty by mohly začít posílat použitelná data v únoru příštího roku. Pak bude fungovat 22 satelitů, přičemž k úplnému celosvětovému pokrytí jich Galileo potřebuje minimálně 24.

Problémy jsou doposud se dvěma satelity, které byly vyneseny do vesmíru v lednu. Dostaly se totiž na nesprávnou oběžnou dráhu a podle Evropské kosmické agentury (ESA) podstupují testy a jsou mimo provoz. Start dalších aparátů systému je plánován na rok 2020.

Francouzská Guyana je francouzský zámořský departement na severním pobřeží Jižní Ameriky. Kourou slouží francouzskému kosmickému programu a především Evropské kosmické agentuře (ESA). Ta základnu využívá i pro satelitní navigační systém Galileo, jehož administrativní centrum je v Praze.

Exit mobile version