Nejrozšířenějším malwarem v ČR je kryptominer XMRig

V červenci došlo k poklesu kryptomineru Cryptoloot, naopak nová zranitelnost ovlivnila 32 % společností.

Check Point zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Výzkumný tým varuje organizace před novou zranitelností, která byla objevena v pluginu OpenDreamBox 2.0.0 WebAdmin a v minulém měsíci ovlivnila 32 % organizací po celém světě.

Zranitelnost, která se v žebříčku nejčastěji zneužívaných zranitelností umístila na 8. místě, umožňuje útočníkům spouštět vzdáleně příkazy na cílových počítačích. Významné byly i snahy o útoky a zneužití zranitelností v IoT zařízeních – zejména MVPower DVR Remote Code Execution (v červenci třetí nejčastěji zneužívaná zranitelnost), která je známá také kvůli propojení se známým botnetem Mirai.

V červenci došlo také k významnému poklesu kryptomineru Cryptoloot, který klesl ze 3. červnové příčky na 10. pozici v žebříčku nejčastěji využívaných škodlivých kódů k útokům na podnikové sítě.

V červenci dominovaly škodlivým kódům opět kryptominery. XMRig znovu obsadil první místo a ovlivnil 7 % organizací. Těsně následovaly JSEcoin a Dorkbot, oba škodlivé kódy měly dopad na 6 % společností po celém světě.

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vévodil v červenci opět hackerský nástroj Lotoor. Nově se na druhou příčku dostal adware AndroidBauts a změna byla i na třetí příčce, kam se vyhoupl další adware Piom.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Na první místo se nově posunul kryptominer XMRig, jehož celosvětový růst se projevil i v ČR. Významně si polepšil také kryptominer JSEcoin, naopak Cryptoloot klesl z první příčka až na pátou pozici. Celkově se žebříček v posledních měsících neustále obměňuje, což ukazuje na vzestup nových škodlivých kódů a větší vyrovnanost mezi malwarem.

Exit mobile version