Největší škodu působí útoky na POS

Průměrná finanční společnost spravuje okolo 10 000 koncových zařízení, z nichž zhruba polovina jsou tablety a chytré telefony.
Nový průzkum společnosti Kaspersky Lab a B2B International ukázal, jaký dopad mají útoky na finanční instituce. Ty v důsledku jednoho útoku přijdou průměrně o téměř milion dolarů.

Tyto údaje přinesl průzkum „Bezpečnostní rizika finančních institucí v roce 2016“. Analytici se v něm zaměřili především na definování hlavních bezpečnostních výzev bank a dalších finančních institucí po celém světě a na finanční aspekty konkrétních kybernetických útoků. Z pohledu finančních organizací způsobují nejvyšší ztráty útoky cílící na zranitelnosti prodejních míst (POS) – společnosti v průměru přijdou o 2 085 000 dolarů. Na druhém místě stojí útoky na mobilní zařízení, následovány cílenými útoky.

Dodržení právních/regulačních předpisů je pro banky a finanční instituce hlavním důvodem, proč zvyšují své investice do IT bezpečnosti. Průzkum nicméně zjistil, že je 63 % dotázaných organizací přesvědčeno, že pouhý soulad s předpisy není z hlediska bezpečnosti dostatečný. Jako podstatnější důvod pro zvýšení výdajů na bezpečnost vidí narůstající složitost infrastruktury. Průměrná finanční společnost totiž například zavádí virtuální desktopy, přičemž spravuje okolo 10 000 koncových zařízení, z nichž zhruba polovina jsou tablety a chytré telefony.

Dalšími důvody pro navyšování rozpočtů jsou nedostatečná odbornost zaměstnanců, nařízení top managementu a obchodní expanze. Naprostá většina finančních společností považuje investice do bezpečnosti za všeobecně nevyhnutelné, přičemž 83 % z nich očekává navýšení rozpočtu na zabezpečení IT.

Podle průzkumu čelí finanční společnosti bezpečnostním výzvám zaváděním častějších bezpečnostních auditů a prostřednictvím takzvané „threat intelligence“, tedy sbírání poznatků o hrozbách. 73 % dotázaných považuje tato opatření za efektivní. Organizace z finančního oboru jsou ale daleko méně nakloněny využívání bezpečnostních řešení třetích stran, kdy je pouze 53 % dotázaných označilo za efektivní.

Exit mobile version