Nejvýraznější hrozbou pro telefony zůstal bankovní malware

Analytici zachytili v dubnu pokles objemu malwaru pro Android. Celkově klesl počet detekcí o 14 %. Podle expertů jde, s ohledem na světové trendy, pravděpodobně jen o dočasný výkyv. Nejvážnější hrozbou jsou aplikace, které instalují bankovní malware. Vyplývá to z pravidelné měsíční statistiky společnosti ESET.

České uživatele telefonů s operačním systémem Android ohrožoval v dubnu zejména bankovní malware Cerberus. Šířil se prostřednictvím aplikací, které obsahují malware typu dropper (detekovaný jako TrojanDropper.Agent.EHK trojan). Tento malware dokáže například odposlechnout přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví nebo na dálku odečíst potvrzovací SMS kód.

Pozitivním zjištěním je, že objem malware klesá. V případě tzv. dropperů, které šíří závažnější kybernetické hrozby, byl dokonce pokles čtvrtinový (přesněji 24 %). Zástupci této hrozby se umístili na první a třetím místě objemu detekcí.

Na druhém místě skončil stalkerware Cerberus. Nejedná se však o stejný typ malware jako stejnojmenný bankovní malware, ani jej nevyvíjí stejná skupina útočníků. Různé laboratoře pojmenovávají nový malware nezávisle na sobě, často se značným časovým rozestupem. Jde tedy pouze o náhodu.

Stalkerware Cerberus se jmenuje podle aplikace, kterou stalkeři zneužívají ke špehování digitálních aktivit svých obětí. V březnu počet detekcí výrazně klesl, v dubnu se ale prakticky nezměnil.

Nejčastější hrozby pro Android
v České republice za duben 2021

1. Android/TrojanDropper.Agent.EHK trojan (4,87 %)
2. Android/Monitor.Cerberus application (3,17 %)
3. Android/TrojanDropper.Agent.HQQ trojan (3,02 %)
4. Android/Triada trojan (1,84 %)
5. Android/Agent.CJG trojan (1,73 %)
6. Android/Monitor.Guardian application (1,55 %)
7. Android/Monitor.Androidlost application (1,30 %)
8. Android/Rootnik trojan (1,21 %)
9. Android/Monitor.Traca application (1,18 %)
10. Android/Agent.CIA trojan (1,15 %)
Zdroj: ESET

Exit mobile version