Nejvyšší platy jsou stále v IT: 100 tisíc a více i v nevedoucích pozicích

Výše citovaný závěr plyne z včera zveřejněného průzkumu platů agentury Grafton Recruitment. Průzkum zkoumá finančního ohodnocení u 8 vybraných segmentů v rámci všech regionů České republiky. IT také spolu s financemi zažívá co do výše platů největší regionální rozdíly.
V oblasti informačních technologií je to především kvůli dynamickému rozvoji oboru, v oblasti financí proto, že Česká republika zůstává jednou z nejatraktivnějších zemí, co se týká výběru vhodné lokality při centralizaci finančních procesů globálních společností. Z průzkumu dále vyplývá, že absolventům nabízí příležitosti především segment obchodu a marketingu. Společnosti z těchto oborů inklinují k tomu, že si vyhledávají na trhu talenty, které posléze zaměstnají na bázi stáží, trainee programů nebo juniorských pozic. Firmy z technických profesí pak mají nejčastěji zájem o takové uchazeče, kteří se mohou prokázat alespoň tříletou praxí v oboru, dobře ovládají minimálně jeden jazyk a jsou ochotni za prací dojíždět.

Průzkum ukazuje, že největší konkurence mezi uchazeči i mezi samotnými firmami panuje tam, kde je pracovní trh nejdynamičtější. Překotný vývoj a důraz na nejnovější trendy je v současnosti typický pro oblast informačních technologií a telekomunikací. Zaměstnavatelé se zde zaměřují téměř výhradně na specialisty s praxí, na kvalitu a flexibilitu. Největší poptávka je po vývojářích (Java, C#/.NET, ale i vývojářích mobilních aplikací), řada firem poptává i specialisty v oblasti Big Data, datových skladů a datových analýz, a velká poptávka je také po odbornících na virtualizaci a cloudová řešení (privátní a veřejné cloudy).

Nejvyšší mzdy se na všech IT pozicích drží tradičně v Praze, ovšem Brno již (oproti předchozím letům) začíná Prahu dorovnávat, na některých pozicích jsou běžné výplaty ve výši 100 000 Kč i výše (nejhůře jsou na tom pracovníci technické podpory a projektový manažer se základem 20 a 30 tis.). Nejlepší podmínky pak může získat CIO, systémový architekt, ředitel technické podpory, manažer vývoje SW či projektový koordinátor.

Průzkum, který byl realizován v průběhu 2. čtvrtletí roku 2014, poskytuje přehledné srovnání aktuálních mezd na trhu práce v jednotlivých regionech České republiky. Prezentovaná data vycházejí především z nástupních platů uchazečů, kterým společnost Grafton Recruitment zprostředkovala zaměstnání, a dále z poptávek firem, pro něž agentura vyhledávala zaměstnance. Podle Martina Ježka, obchodního ředitele společnosti Grafton Recruitment, lze od počátku letošního roku sledovat zvýšený zájem klientů o obsazování nových pozic, stejně jako o průzkumy podmínek v jednotlivých segmentech trhu.

Exit mobile version