Německé úřady vyšetřují kyberútok na Rheinmetall, spekuluje se o dopadech

Zdroj: Pixabay

Německé úřady se snaží zjistit původ kybernetického útoku, kterému před týdnem v pátek čelil významný zbrojní a technologický koncern Rheinmetall. Německý koncern příliš podrobností nesdělil, ujistil ale, že incident postihl výhradně civilní části podniku a nikoli ty vojenské. Portál echo24.de, který o incidentu informoval mezi prvními, nyní uvedl, že útok by mohl mít dopad i na automobilku Audi, neboť napaden byl jeden z jejích dodavatelů patřících pod Rheinmetall.

Kvůli hackerskému útoku je podle informací ČTK omezená také výroba ve třech výrobních závodech Kolbenschmidt, Pierburg a KS CZ Motorservice na Ústecku, které pod Rheinmetall patří. Část zaměstnanců zůstala doma. Pracovníci například nemohou používat zařízení napojená na interní síť.

Rozsah škod a hloubka průniku do systémů Rheinmetallu stále nebyla zveřejněna, což vyvolává dohady, jak vážný útok byl. Koncern dosud potvrdil pouze to, že byl hackery skutečně napaden a že se útok dotkl civilní části podniku. To by mohlo mít dopad především na průmyslové zákazníky automobilového sektoru.

Na to poukázal i portál echo24.de, který uvedl, že hackerům čelila firma Kolbenschmidt v Neckarsulmu v Bádensku-Württembersku patřící do koncernu Rheinmetall. Firma Kolbenschmidt, kde byl provoz v pátek kvůli napadení zastaven, je dodavatelem automobilky Audi. Podle výše zmíněného portálu zůstává otázkou, do jaké míry by mohl hackerský útok na Kolbenschmidt narušit výrobu v Audi, ačkoli automobilka se prozatím velkých omezení neobává.

Útok na Rheinmetall upoutal pozornost médií, neboť zbrojní část koncernu patří v Německu ke klíčovým. Rheinmetall se navíc zapojil do vyzbrojování Ukrajiny. Pro ukrajinské ozbrojené síly připravuje mimo jiné tanky Leopard 1, nachystal již dříve dodaná bojová vozidla pěchoty Marder, zapojil se do oprav zbrojní techniky používané ukrajinskou armádou a staví novou linku na výrobu munice pro samohybné protiletadlové systémy Gepard.

Kvůli kybernetické bezpečnosti se dnes v Postupimi u Berlína sešli představitelé německých bezpečnostních úřadů. Shodli se, že od loňského ruského vojenského útoku na Ukrajinu čelí Německo zvýšeným kybernetickým hrozbám. S dalším nárůstem kybernetických útoků je navíc nutné počítat, neboť konec konfliktu na Ukrajině je v nedohlednu.

Exit mobile version