Německo má hotový program, který znovu poskládá skartované dokumenty Stasi

Německá jednička v aplikovaném výzkumu – Fraunhoferův institut IPK, dokončila v těchto dnech svůj projekt vývoje software, který dokáže z útržků, které si sám poskládá zrekonstruovat i velký objem důkladně skartovaných dokumentů.

Roztrhané dokumenty Stasi (foto: Fraunhofer IPK)

Program byl vyvíjen speciálně za účelem rekonstrukce zničených dokumentů legendární východoněmecké tajné služby Stasi (Ministerium für Staatssicherheit). Ta své do té doby důkladně vedené záznamy narychlo zničila po pádu berlínské zdi.

Po pádu zdi v listopadu 1989 se podařilo zajistit 16 250 pytlů se skartovanými dokumenty této kdysi obávané tajné bezpečnostní služby. Pytle podle oficiálních odhadů mohou obsahovat až 45 milionů popsaných listů formátu A4, které jsou rozřezány, nebo roztrhány na odhadem 600 milionů kousků papíru.

Dnes je prakticky nemožné chtít po někom, aby provedl ruční třídění takovéhoto objemu, přesto pokusy o ruční třídění proběhly. Za deset let se ale podařilo sestavit pouze fragment dokumentů, které odpovídají obsahu přibližně 323 pytlů.
Německá vláda kůli tomu dříve vypsala výběrové řízení na řešení pro automatickou rekonstrukci, to v roce 2007 vyhrál Institut produkčních systémů a designu technologií (Institut für Produktionsanlagen und Konstruktionstechnik) ze stáje institutů Fraunhoferovy společnosti se svým softwarem E-Puzzler. Program skládá naskenované kousky papírů na základě indicií, které vám mohou být povědomé na příklad z inteligenčních testů Mensy – porovnávání tvarové podobnosti, barevných nuancí papíru, vzdáleností písmen, typu fontů, nebo třeba rozdílů v řádkování.

Vývoj, respektive dovyvinutí, aplikace vyšlo německou vládu asi na 8 milionů eur. E-Puzzler by měl v pilotním provozu poskládat zatím jen asi 400 pytlů, osud dalších dokumentů bude naneštěstí záviset na politicích a o případném složení celé skládačky bude rozhodovat německý parlament.

Exit mobile version