Zařízení internetu lékařských věcí (IoMT) mění způsob, jakým se staráme o pacienty, a přináší revoluci do zdravotní péče. Technologický pokrok s sebou ale nese i rizika v oblasti kybernetické bezpečnosti. Americká agentura pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury (CISA – Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) varuje, že zařízení Contec CMS8000, které se používá k monitorování životních funkcí pacientů, obsahuje backdoor, který umožňuje odesílat údaje o pacientech a stahovat a spouštět soubory v zařízení.
„Jedná se o vážné riziko pro bezpečnost dat i spolehlivost zařízení. Backdoor umožňuje neoprávněný přístup k datům pacientů, jejich odesílání na vzdálenou IP adresu a umožňuje i stahovat a spouštět soubory v zařízení. To může vést nejen k neoprávněné manipulaci s daty, ale také narušit péči o pacienty. Porucha zařízení nebo zkreslené výsledky by mohly vést k tomu, že by zdravotníci činili rozhodnutí na základě nepřesných dat. Následky si asi každý umí představit,“ říká Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
IoMT zařízení často postrádají integrované bezpečnostní funkce, takže jsou zranitelná.
Studie společnosti Check Point upozorňuje, že počet hrozeb a kybernetických útoků na zdravotnictví neustále roste. V roce 2024 se zdravotnictví stalo druhým nejčastěji napadaným odvětvím, meziročně došlo dokonce k nárůstu útoků o 47 %. „I v České republice jsme viděli několik vyděračských útoků na nemocnice. Jedná se o celosvětový trend, protože nemocnice a celkově zdravotnické organizace si nemohou dovolit výpadky provozu a postihy za případné úniky citlivých dat, takže se útočníkům zvyšuje šance na zaplacení výkupného. Řada nemocnic navíc nemá odpovídající zabezpečení, dostatek odborníků a adekvátně proškolený personál, aby dokázal poznat triky kyberzločinců, takže je do takového prostředí snazší proniknout,“ dodává Peter Kovalčík.