Nový procesor od IBM funguje jako lidský mozek

Velká modrá oznámila koncem minulého týdne dokončení výzkumu výkonného energeticky vysoce efektivního procesoru, jehož fungování se inspiruje lidským mozkem.

Jádro SyNAPSE

Procesor byl příznačně pojmenován SyNAPSE a je složen z jednoduchých programovatelných funkčních jednotek, které navzájem komunikují asynchronním posíláním zpráv jednotkám okolo. Celý proces tak připomíná synaptickou komunikaci mezi neurony v mozku.

První prototyp (z roku 2011) disponoval pouze jedním jádrem, které fungovalo jako 256 propojených neuronů, finální podoba procesoru má jader 4096 (přes milion neuronů). Mezi jednotlivými neurony existuje 256 milionů programovatelných synapsí a výkon procesoru ve vztahu ke spotřebě je 46 miliard synaptických operací za vteřinu na 1 Watt energie. Takto přepočítávat reálnou spotřebu je ale pochopitelně nesmysl, při běžném chodu v reálném čase dělá spotřeba procesoru asi 70 mW, maximální a minimální hodnoty IBM neuvádí.

V čem by měla spočívat hlavní přednost procesoru? SyNAPSE, jak již bylo naznačeno, nabízí hlavně poměrově mnohem lepší výkon ve vztahu ke spotřebě. To se jí daří díky decentralizovanému a asynchronnímu způsobu fungování. Většina současných (ale i historických) procesorů přitom využívá centrální taktování celého procesoru, což je energeticky poměrně neefektivní (spotřeba SyNAPSE na čtvereční centimetr je 20 mW, tedy asi o čtyři řády méně než u klasických CPU).

Exit mobile version