“Nový Rembrandt” byl představen v Praze

Pokročilá analýza big data přivedla k životu světoznámého malíře Rembrandta. Přestože od úmrtí nizozemského malíře Rembrandta letos uběhne 348 let, na světě je „jeho“ nové dílo.

S využitím technologií pro zpracování velkého množství dat bylo totiž možné zanalyzovat celou jeho tvorbu a navrhnout, jak by vypadal jeho další obraz, pokud by umělec žil a mohl ho namalovat. Partnerem iniciativy The Next Rembrandt je i společnost Microsoft, která spolu s ING Bank, J. Walter Thompson Amsterodam, Delft University of Technology a muzei Mauritshuis a Het Rembrandthuis oživila umění jednoho z největších světových malířů. Právě společnost Microsoft počítačem vytvořený obraz v těchto dnech poprvé představila v Praze.

V rámci projektu bylo ve 3D naskenováno všech 346 známých Rembrandtových obrazů a s využitím cloudových služeb Microsoft Azure, systému pro rozeznání obličejů a detailní analýzy výtvarné techniky byla všechna díla důkladně prozkoumána – například z pohledu kompozice obrazu, hloubky a textury malby, z pohledu objektu na obrazu a mnoho dalšího. Následně použitá řešení vytvořila ze získaných dat další obraz – portrét muže v černém oblečení ze 17. století s bílým límcem a kloboukem. Nový obraz tvoří více než 148 milionů bodů (pixelů) a využívá 168 263 dílčích částí z již existujících obrazů. Obraz následně vytiskla speciální 3D tiskárna s využitím UV inkoustu.

„Nové dílo smazává hranice mezi uměním a technologiemi,“ říká Lenka Čábelová, manažerka komunikace ve společnosti Microsoft, a dodává, že podobu obrazu se podařilo odhadnout díky pokročilé analýze velkých dat. „Nezáleží, zda analyzujeme čísla, nebo barvy a tahy štětcem. Dnešní technologie dokáží do detailu prozkoumat a vyhodnotit i umělecká díla a s nasbíranými materiály dále pracovat. Je tak už jen na nás, k čemu chceme možnosti moderních technologií využít.“

Celý projekt trval zhruba 18 měsíců a v dubnu 2016 vyvrcholil odhalením obrazu v Amsterdamu. Podobnou techniku je nyní možné využít i pro analýzu a následnou tvorbu obrazů dalších umělců. Nové perspektivy netradičního zpracování dat se rovněž otevírají v reálném byznyse. Příkladem aplikace postavené na pokročilých nástrojích strojového učení a umělé inteligence je technologie české firmy Neuron soundware, která se využívá pro odhalování poruch strojů podle jejich zvuku.

Jak by vypadal příští Rembrandtův obraz? (c) Microsoft

„Nový Rembrandt“ v číslech

346 obrazů

150 GB dat

500 hodin renderování nového díla

148 milionů pixelů, které vytvořily nový obraz

Poznámky PH: Viz např. 3D tisk z inkoustu namísto běžného plastu. „Kopírování stylu“ je dnes běžná aplikace, v tomto případě však nešlo o to, jak by Rembrandt namaloval fotografii X, ale i jak by vypadal jeho nový obraz. Plus výjimečné je získání informací o 3D struktuře jeho děl.

Exit mobile version