Nový špionážní program údajně pochází z Libanonu

Izraelská bezpečnostní společnost Check Point Software Technologies objevila nový spyware, který infikoval stovky počítačů v nejméně deseti zemích světa. S největší pravděpodobností jej vytvořila libanonská tajná služba.

Zástupci Check Point Software Technologies uvedli, že aplikace byla zaměřena na společnosti podnikající v telekomunikačním odvětví, firmy zabývající se síťovým vybavením, vojenské kontraktory, mediální organizace a další instituce v Libanonu, Izraeli, Turecku a několika dalších zemích. Experti detekovali spyware mimo jiné na počítačích v USA, Velké Británii a Kanadě. Útok, který experti pojmenovali jako „Volatile Cedar“, trval nejméně tři roky a byl při něm použit velmi sofistikovaný špionážní kód. Jak uvedl Shahar Tal z Check Point, útoky dvakrát přestaly poté, co byl červ detekován antivirovým programem a hackeři následně začali distribuovat novou verzi programu.

I když hlavním účelem aplikace bylo krást data a šířit se, červ umožňoval útočníkům také mazat data a ovládat systémy nic netušících uživatelů. „Určitě to nebyli začátečníci,“ uvedl Tal. „Na druhou stranu po technické stránce tento kód není na úrovni NSA.“ Podle Tala Check Point již na hrozbu upozornil úřady v deseti zemích. Kromě toho izraelská společnost předala technické informace o spywaru dalším bezpečnostním firmám.

Klíčová zjištění:

Ve své tiskové zprávě zástupci společnosti Check Point Software Technologies uvedli: „Volatile Cedar je velmi zajímavá malwarová kampaň. Byla úspěšně aktivní a neodhalená velmi dlouhou dobu, detekci se vyhýbala pomocí dobře plánovaných a pečlivě řízených operací, které neustále monitorovaly činnost obětí a rychle reagovaly na detekci incidentů,“ říká Dan Wiley, vedoucí týmu Incident Response & Threat Intelligence ve společnosti Check Point Software Technologies. „Vidíme jednu z tváří cílených útoků budoucnosti. Malware, který tiše sleduje síť, krade data a může se rychle přizpůsobit a změnit, pokud je detekován antivirovým systémem. Je nejvyšší čas, aby se organizace začaly o zabezpečení svých sítí zajímat ještě aktivněji.

Exit mobile version