NÚKIB loni řešil méně hlášení o kybernetických incidentech

Na podzim NÚKIB musel řešit i útok na weby, na kterých se zobrazovaly aktuální volební výsledky.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni obdržel meziročně méně hlášení o kybernetických incidentech, méně jich i řešil. ČTK to dnes řekl mluvčí úřadu Radek Holý. Úřad se loni zabýval například napadením e-mailů ministerstva zahraničí nebo volebního serveru Českého statistického úřadu.

Loni specialisté úřadu dostali 248 hlášení oproti 298 hlášením v roce 2016. Tehdy úřad fungoval ještě jako Národní centrum kybernetické bezpečnosti. Z přijatých hlášeních loni odborníci vyřešili 50 kybernetických bezpečnostních incidentů, o rok dříve to bylo 106.

„V roce 2016 bylo útočníky využito větší množství plošných zranitelností, které zasáhly vyšší počet subjektů a jejich informačních systémů. Naproti tomu v roce 2017 byly více zastoupeny jiné zranitelnosti, jejichž detekce je celkově problematičtější,“ uvedl Holý.

Specialisté úřadu loni v lednu řešili například napadení e-mailových účtů ministerstva zahraničí. Útok trval několik měsíců, hackeři stahovali data mimo jiné ze schránek tehdejšího ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD) i jeho náměstků, jak tehdy Zaorálek sdělil na tiskové konferenci. Ve stejném měsíci úřad řešil i takzvané DDoS útoky, a to na státní instituci a na systém státní správy. Hackeři se těmito útoky snaží za použití více počítačů cíleně zahltit web vysokým množstvím požadavků najednou. Tým řešil i počin neznámého útočníka, který vytvořil kopii webových stránek státní instituce, zaregistroval i doménu podobnou té, kterou dotyčná instituce využívá. Za odkazem se ale skrýval škodlivý soubor. Experti se zabývali také útoky mířící na klienty bankovní instituce i únikem dat ze strany instituce státní správy. Ukázalo se, že tisíce dokumentů z instituce vynesl zaměstnanec, kterému vypršela pracovní smlouva.

Na podzim NÚKIB musel řešit i útok na volební weby, na kterých se zobrazovaly aktuální volební výsledky do Poslanecké sněmovny počítané Českým statistickým úřadem. Odborníci se zabývali také vyděračskými e-maily, které po adresátech požadovaly zaplacení částky ve virtuální měně výměnou za neprovedení DDoS útoku.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost se loni novelou zákona vyčlenil z Národního bezpečnostního úřadu, pod kterým dříve fungoval jako Národní centrum kybernetické bezpečnosti. V současné době má necelých 180 tabulkových míst. Sídlí v brněnské Mučednické ulici, v brněnských Černých Polích by ale v části původních kasáren měl v budoucnu vzniknout nový objekt až pro 400 zaměstnanců, úřad by měl sídlit v něm.

Exit mobile version