O digitální transformaci usiluje více než polovina českých podniků

Spojení IoT a AI: Zařízení internetu věcí generují velké objemy dat, které mají bez rychlého zpracování umělou inteligencí pouze omezenou hodnotu.
Podle prognózy IDC dosáhnou do roku 2019 celosvětové výdaje na projekty digitální transformace 2,2 bilionu dolarů, tedy téměř o 60 % více než v roce 2016.

„Stále více podniků chápe potenciální dopady a pouští se do digitální transformace s cílem získat konkurenční výhodu díky novým produktům a službám, novým obchodním modelům a vztahům,“ říká Jan Široký, regionální ředitel IDC ve střední a východní Evropě. „V průběhu nadcházejících tří let nabude digitální transformace zcela jiných – makroekonomických – rozměrů. Mnoho globálních podniků bude generovat více než polovinu svého obratu z digitálně transformovaných služeb. Zároveň konkurenti, kteří budou využívat nové technologie k inovacím v oboru, transformaci obchodních modelů a posílení interakce se zákazníky, podkopou pozice třetiny z 20 nejvýznamnějších firem v každém odvětví.“

V České republice se již na cestu digitální transformace vydala více než polovina podniků. Podle průzkumu, který společnost IDC provedla v loňském roce, digitální transformací prochází 37 % středních a velkých českých firem a 20 % ji plánuje nastoupit v brzké době.

Předpokladem digitální transformace je podle IDC zavádění technologií a služeb tzv. 3. platformy, mezi něž patří cloud, mobilita, sociální technologie a velká data, k nimž se v poslední době přidává také internet věcí, umělá inteligence, rozšířená a virtuální realita, 3D tisk, robotika a nová generace bezpečnostních technologií. IDC předpovídá, že do roku 2019 podíl těchto technologií a služeb v Evropě přesáhne 70 % celkových výdajů na IT a poroste dvakrát rychleji než trh IT jako celek.

Do českých podniků si nové technologie nachází cestu pomaleji než v západní Evropě. Řada podniků však jejich zavedení plánuje či o něm alespoň uvažuje. Mobilní řešení pro zákazníky dnes podle výzkumu IDC využívá rovněž 29 % firem a 20 % je plánuje během roku zavést. Cloud nachází uplatnění v 32 % dotázaných firem a 28 % jej plánuje nebo zvažuje, přičemž IDC do roku 2020 očekává 21 % průměrný roční růst výdajů na cloudové služby.

„České podniky jsou poměrně dobře obeznámené s pojmem internet věcí – znají jej všechny dotázané firmy, z toho 58 % dobře nebo velmi dobře. Do praxe jej uvedlo již 29 % a dalších 14 % je hodlá následovat v příštích 12 měsících. Nejčastější motivací je automatizace procesů, zlepšení bezpečnosti a snížení nákladů na údržbu,“ říká Pavel Roland, ředitel výzkumu trhu hardwarových systémů a infrastrukturních řešení ve společnosti IDC.

V nadcházejících letech lze očekávat propojování internetu věcí s umělou inteligencí. Důvodem je podle IDC to, že zařízení internetu věcí generují velké objemy dat, které mají bez rychlého zpracování umělou inteligencí pouze omezenou hodnotu. IDC předpovídá, že v letech 2018–2020 bude šest nejčastějších způsobů aplikace umělé inteligence ve střední a východní Evropě představovat průmyslové využití a připadne na ně 85 % z 10 nejvýznamnějších investic do IT.

Exit mobile version