O vydání hackera Nikulina požádalo Rusko i Spojené státy

O vydání Rusa Jevgenije Nikulina, kterého v říjnu zadrželi kriminalisté v Praze kvůli podezření z hackerství, oficiálně požádalo vedle Spojených států i Rusko. USA muže viní z rozsáhlého napadení sítě Linkedin v roce 2012. Rusko na něj tento měsíc vydalo zatykač kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (zhruba 88.000 korun) spáchané v roce 2009. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

„Obě dvě extradiční žádosti, tedy USA a Ruské federace, budou postoupeny k provedení předběžného šetření Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Podmínky přípustnosti vydání bude muset státní zástupce posoudit ve vztahu ke každé extradiční žádosti samostatně,“ uvedla mluvčí.

Kalifornský federální soud Rusa obvinil z hackerského útoku, krádeže a spiknutí. Nikulin údajně 3. až 4. března 2012 využil internet k přístupu do počítačů patřících profesní sociální síti Linkedin a získal hesla jejích uživatelů s úmyslem ukradené informace buď prodat, nebo je využít k neoprávněnému přístupu k dalším počítačům a účtům. Velvyslanectví USA požádalo o mužovo vydání nótou předloženou českému ministerstvu zahraničí letos 16. listopadu.

Ministerstvo zahraničí americkou žádost v úterý postoupilo ministerstvu spravedlnosti. Ve stejný den však ministerstvo spravedlnosti obdrželo extradiční žádost ruské generální prokuratury vydanou také 16. listopadu. „O vydání je žádáno pro skutek spáchaný dne 2. dubna 2009 v Moskvě spočívající v krádeži peněžních prostředků ve výši 3450 USD poškozené T.A.P., a to prostřednictvím elektronického platebního systému Webmoney,“ sdělilo ministerstvo. Doplnilo, že zatykač na Nikulina vydal letos 10. listopadu obvodní soud v Moskvě.

Podle dosavadní praxe obvykle mívá přednost žádost ze země, jejímž občanem je zadržený, tedy Rus by měl být vydán Rusku, uvedl internetový list Gazeta.ru. Nikulinovi podle něj také nabídli pomoc a zkušenosti s americkou justicí bývalí hackeři v čele s Igorem Klopovem, kterému se trest v americkém vězení za okradení miliardářů z žebříčku Forbes podařilo srazit ze 100 na 3,5 roku. Nikulinovi hrozí podle listu v USA až 30 let za mřížemi a milionová pokuta (bezmála 26 milionů Kč). Klopov za svého kamaráda označuje běloruského hackera Dmitrije Naskovce, kterého Česko v roce 2010 vydalo do USA, kde si odseděl 4,5 roku.

„V případě zadržení mimo USA může obviněný napadat vydání, obvykle se tyto věci vlečou od jednoho po tři roky (…), a vím i o několika případech, kdy k vydání vůbec nedošlo,“ řekl deníku Klopov, který nyní má v Moskvě spolu s dalšími bývalými hackery firmu, věnující se zabezpečování počítačů. Klopov nicméně připustil, že USA v drtivé většině žádostí o vydání uspějí a že ani neví o případu, že by americká porota obviněného osvobodila. Přiznání a spolupráce podle něj „skoro jistě“ zajistí mírnější trest.

Česká policie nadržela Nikulina v jednom z pražských hotelů ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). V Česku byl se svou přítelkyní. Po zadržení zkolaboval a musel být hospitalizován, teď je ve vazbě. Jeho advokát Adam Kopecký uvedl, že o ruské žádosti o extradici zatím neví.

O přípustnosti mužova vydání do USA či Ruska bude rozhodovat pražský městský soud poté, co státní zastupitelství podá návrh. „Pakliže se sejde více žádostí o vydání téže osoby, budeme posuzovat podmínky přípustnosti vydání ve vztahu ke každé z těchto žádostí samostatně,“ řekla ČTK mluvčí soudu Markéta Puci. Dodala, že po právní moci rozhodnutí soudu může nastat situace, kdy by bylo přípustné vydání do obou států. „Potom je na ministru spravedlnosti, aby rozhodl o tom, kterému státu bude tato osoba vydána,“ podotkla.

Poslední slovo tak bude mít ministr Robert Pelikán (ANO), který může Nikulina nevydat i navzdory soudnímu rozhodnutí. Zákon o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech stanoví, že při rozhodování, kterému cizímu státu bude obviněný vydán, ministr zváží zejména pořadí, v jakém byly žádosti doručeny, okolnosti spáchání trestných činů včetně jejich závažnosti a také pravděpodobnost, s jakou mohou dotčené státy dosáhnout dalšího vydání obviněného ze státu, kam ho Česko vydá.

Ruské velvyslanectví v Praze už dříve označilo postup USA za „součást honu na ruské občany po celém světě a vnucování své jurisdikce cizím státům“. Moskva uvedla, že udělá vše pro to, aby zabránila extradici Nikulina do Spojených států.

Exit mobile version