Obama vyzval kybernetický průmysl k více spolupráce v bezpečnosti

Americký prezident Barack Obama vyzval kapitány kybernetického průmyslu k užší spolupráci v obraně proti hackerům po hojně medializovaných útocích proti společnostem, jako je Sony, které odhalily nedostatky v kybernetické obraně ve Spojených státech.
Obama ve svém projevu u příležitosti konference o kybernetické bezpečnosti řekl vedoucím představitelům ze Silicon Valley, že musejí mezi sebou sdílet více informací nejen mezi sebou, ale i s jeho vládou.

Vláda na to nestačí sama. Ale je pravda, že to sám nezvládne ani soukromý sektor, a to protože je to vláda, která často má nejčerstvější informace o nových hrozbách,“ řekl Obama. Zároveň
zařadil kybernetickou bezpečnost mezi svoje priority pro letošní rok po nedávných útocích.

Útok na Sony byl pro představitele USA obzvláště znepokojující, protože se klade za vinu Severní Koreji, která podle obvinění firmě ukradla citlivá data, zavirovala jí počítače a tlačila na ní, aby nezveřejňovala satirický film o jejím vůdci Kim Čong-unovi.

Existuje jen jeden způsob, jak ubránit Ameriku před těmito kybernetickými hrozbami, a to je spolupráce vlády a průmyslu, které sdílejí potřebné informace jako opravdoví partneři,“ prohlásil Obama.

Obama měl na programu soukromé setkání s malou skupinou podnikatelů ze Silicon Valley, aby se pokusil zlepšit vztahy s firmami z oblasti kybernetiky, která stále sčítají škody způsobené jejich podnikatelské aktivitě po provalení praktik vládního dozoru nad internetem, které vyzradil bývalý agent Edward Snowden.

Šéfové společností jako Google, Facebook nebo Yahoo, které znepokojují váznoucí reformy bezpečnostních programů se na akci nedostavili. Přišel ale například šéf Applu Tim Cook.

Obama podepsal exekutivní příkaz, který soukromým společnostem nařizuje sdílet s úřady více informací o případných hrozbách kyberútoků. Prezident se prý k tomuto nouzovému kroku rozhodl proto, že se mu nedaří protlačit zamýšlený návrh zákona republikány ovládaným Kongresem.

Velké americké technologické firmy se však podle agentury Reuters k užší spolupráci s úřady staví spíše rezervovaně a dosavadní jednání prý nevedla k žádnému životaschopnému kompromisu. Firmy se prý snaží přesvědčit Washington, aby nejprve zlepšil dohled a omezil sledovací pravomoci tajných služeb, který se od předloňského skandálu se shromažďováním dat o komunikaci Američanů nijak zásadně nezměnil.

Exit mobile version