Obvinění v kauze IT zakázek si podali stížnosti, rozhodne NSZ

Obvinění v kauze údajně zmanipulovaných zakázek na informační systémy si podle žalobců podali stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání. Rozhodne o nich Nejvyšší státní zastupitelství.
Rozsáhlý případ, ve kterém je obviněno 20 lidí a osm firem, se bude vyšetřovat zhruba rok. ČTK to řekl státní zástupce ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ) Martin Brzobohatý. Obvinění údajně manipulovali s 11 veřejnými zakázkami v celkové výši dotací 438 milionů korun. Počet obviněných se již nerozšířil.

Ti, kteří si usnesení o obvinění již převzali, si podali stížnost. Jádro stížností je v tom, že považují rozhodnutí o zahájení trestního stíhání dílem za předčasné, dílem neodůvodněné, dílem nezákonné a dílem špatné. Nesouhlasí s tím, že to jednání je posuzováno jako trestný čin. O stížnostech bude rozhodovat státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství,“ uvedl žalobce. Rozhodnutí o stížnostech obvykle podle něj trvá dva až tři týdny, v souvislosti s rozsahem tohoto případu to může trvat déle.

Podle žalobců bude vyšetřování celé kauzy trvat zřejmě až jeden rok. „Bude tam řada svědeckých výpovědí, bude třeba vyslechnout všechny obviněné. Bude to opravdu otázka několika měsíců, odhaduji to zhruba na rok,“ doplnil Brzobohatý.

V kauze je obviněno v hlavní větvi deset manažerů a osm firem. Žalobci již dříve uvedli, že tato část je podezřelá z účasti na organizované zločinecké skupině. Dalších deset lidí je obviněno v mírnější právní kvalifikaci, do trestné činnosti byli údajně zapojeni v různém rozsahu. Jména obviněných nechtějí žalobci komentovat, policie podle serveru Echo24 stíhá mimo jiné manažery společnosti Tesco SW a z firem dále AutoCont, Gordic, Mois, Merit Group, A-Scan, Eunice Consulting a telekomunikační společnost Telefónica O2. „Zaměstnanci společnosti Tesco SW vždy postupovali dle zákona a jsme připraveni to prokázat u nezávislého soudu, ale nebudeme poskytovat žádné informace k probíhajícímu trestnímu šetření,“ řekl ČTK mluvčí společnosti Tesco SW Tomáš Jelínek.

V souvislosti s případem padlo obvinění z trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů Evropské unie, účast na organizované zločinecké skupině a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. „Obviněným je kladena za vinu manipulace s celým průběhem veřejných zakázek od fáze její přípravy, tvorby zadávací dokumentace až po samotný průběh veřejných zakázek,“ řekl ČTK již dříve státní zástupce z VSZ v Olomouci Petr Šereda. Zakázky byly údajně ovlivňovány od srpna 2009 do srpna 2014.

Obvinění kvůli evropským dotacím a zakázkám na informační systémy souvisí se zátahem protikorupční policie z loňského září. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně i v sídle olomoucké firmy Tesco SW. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Případ se údajně týká tendrů Integrovaného operačního programu ministerstva vnitra. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic.

Exit mobile version