OEM Windows 8 vyjdou na 50 až 60 amerických dolarů

Zatím vše nasvědčuje tomu, že Microsoft sází u nové verze Windows hlavně na cenu, kromě levného upgrade klesne také cena OEM licencí. U x86 verze (v případě ARM verze asi nebude typ licence vůbec na výběr) vyjde cena OEM licence na 60 až 80 amerických dolarů.

Cena licence pro Windows RT, které jsou určeny počítačům a mobilním zařízením s ARM procesory, bude dělat jen 50 až 65 dolarů.

Informace zatím ale není potvrzena samotným Microsoftem, přišel s ní kontroverzní taiwanský deník Digitimes, jehož předpovědi mají úspěch zhruba v 60 % případů. Digitimes vychází z informací, které lokálním výrobcům hardware poskytl samotný Microsoft.

Cena u x86 edice je určena pro nižší verzi systému, vyšší varianta bude v OEM verzi stát od 80 do 100 USD a mohla by údajně obsahovat v ceně předinstalované MS Office. Je zde tedy jistá podobnost s verzí Windows RT, která obsahuje Microsoft Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Cenové rozsahy pravděpodobně zahrnují rozdíl mezi cenou licence pro výrobce a přeprodejem.

Windows 8 pro 32 a 64-bitové x86 procesory se budou skládat z edic Windows 8 a Windows 8 Pro, přičemž by se mělo jednat o ekvivalenty edic Home a XP Professional u Windows XP.

Novinkou oproti dřívějšku je, že budou obě edice automaticky vícejazykové a bude možné mezi jednotlivými jazykovými prostředími přepínat podobně, jako to již dlouhá léta funguje například u většiny distribucí Linuxu. Jedinou výjimku z pravidla bude představovat čínská mutace, kde společnost sáhla po specifické variantě systému s podporou pouze lokálního jazyku.

Windows 8 a Windows 8 Pro se ale mají lišit více, než tomu bylo u vzpomínaných Windows XP. Základní verze například nebude podporovat technologii BitLocker a BitLocker To Go pro pokročilé šifrování disku, souborového systému či bootování z virtuálního disku (VHD), nebude dokonce podporovat ani klientskou verzi virtualizačního prostředí Hyper-V či group policy a nebude pro ni dostupný ani balíček Windows Media Center.

Exit mobile version