Olomoucký soud otevře rozsáhlou kauzu IT zakázek

Pixabay License. Volné pro komerční užití

Obžaloba zahrnuje 13 veřejných zakázek, škoda je téměř čtvrt miliardy korun.

Olomoucký krajský soud nařídil od září jednání v rozsáhlé kauze údajně zmanipulovaných 13 veřejných zakázek na informační systémy se škodou zhruba čtvrt miliardy korun. V případu, který se odkrýval několik let, čelí obžalobě 24 lidí a dvě právnické osoby. Soudce Petr Sušil plánuje do poloviny prosince 32 jednání. Kauza se týká tří Integrovaných operačních programů ministerstva vnitra. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic.

Obžaloba byla k olomouckému krajskému soudu podána již loni v polovině roku, soudce Sušil se však vyloučil z rozhodování kvůli možné podjatosti a to kvůli osobním vazbám k jednomu z obžalovaných. Proti tomu však podalo stížnost Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. „Vrchní soud poté rozhodl, že vyloučen z projednávané věci nejsem,“ uvedl soudce Sušil. Složitou kauzu bude projednávat od 21. září, jednání jsou nařízena až do 15. prosince, potvrdil dnes ČTK soudce.

Počet jednání odpovídá počtu obžalovaných i rozsáhlosti spisu, který čítá 175 svazků, zhruba 40.000 stran spisu a velmi rozsáhlé přílohy. Soudce musel kvůli počtu obžalovaných navíc přesunout jednání do budovy olomouckého okresního soudu, tak velkou jednací místností totiž krajský soud nedisponuje. Odehrávat se budou v největší soudní místnosti v mezipatře.

Státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství Martin Brzobohatý podal kauze IT zakázek obžalobu na 26 obžalovaných, z toho jsou dvě právnické osoby. „Obžaloba zahrnuje 13 veřejných zakázek, škoda je téměř čtvrt miliardy korun,“ řekl již dříve ČTK žalobce. Zakázky byly částečně financovány z evropských fondů. Škoda je vyčíslena podle žalobce pouze na podílu zahrnujícím evropské peníze. Kvůli tomu, že byla porušena dotační pravidla při veřejných soutěžích, musí ČR tyto evropské dotace vrátit nebo je již nedostane, uvedl žalobce.

Věc souvisí se zátahem protikorupční policie ze září roku 2014. Odehrával se tehdy na několika místech po celé zemi, podle žalobců šlo o 40 prohlídek. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Kauza se řešila několik let, zasáhlo do ní několikrát i Nejvyšší státní zastupitelství, které zrušilo stíhání některých lidí. „Případ byl náročný nejen rozsahem osob, které se podílely na veřejných zakázkách, rozsahem samotných zkoumaných zakázek, ale i právní složitostí té věci,“ dodal žalobce Brzobohatý.

Obžalovaní podle obžaloby různými způsoby ovlivňovali veřejné soutěže ve svůj prospěch či ve prospěch spřízněných subjektů. V souvislosti s kauzou padlo obvinění z trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů Evropské unie, účasti na organizované zločinecké skupině a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Exit mobile version