O dotaci na budování vysokorychlostních přípojek v zaostalých regionech se po více než třech měsících nepřihlásila ani jedna firma.
Největší tuzemský vlastník telekomunikačních sítí CETIN a operátoři sdružení v ISP Allianci si stěžovali Evropské komisi na vypsanou výzvu k čerpání miliardových dotací na výstavbu rychlých internetových sítí. Podle firem může jít o nedovolenou podporu, a není tak jisté, zda případní žadatelé dotaci nakonec obdrží.
Výzvu k čerpání dotací za 11,5 miliardy Kč vypsalo na konci března ministerstvo průmyslu a obchodu. Vyplývá to z vyjádření ISP Alliance i CETINU. EK podle informací ČTK již začala program prověřovat a zaslala dotazy ministerstvu průmyslu.
Ministerstvo podle mluvčího Františka Kotrby stížnost obdrželo a připravuje stanovisko. „Zatím se k ní nebudeme vyjadřovat,“ řekl ČTK.
„CETIN podal stížnost z důvodu vážných pochybností, zda výzva není v rozporu s obecnými pravidly EK pro veřejnou podporu. Chceme, aby tato otázka byla vyjasněna, protože máme za to, že současné znění má takové nedostatky, že nikdy nedojde k proplacení přislíbených dotací,“ řekla ČTK mluvčí CETIN Tereza Gáliková.
ISP Alliance podle mluvčího Rostislava Kocmana kritizuje zejména fakt, že mapy tzv. bílých míst, na jejichž pokrytí je možné dotace čerpat, vycházejí z dat za rok 2015, ale stavět se začne nejdříve v roce 2018. Mezitím bylo postaveno několik tisíc přípojek, které nebyly v mapách zaneseny, takže dotacemi mohou být tyto investice ohroženy.
„Máme výhrady i k dalším parametrům dotačního titulu, ať už jde o vyhodnocovací kritéria, nepřímé omezení technologické neutrality, špatně provedené tzv. veřejné konzultace, způsob monitoringu a kontroly vítězných projektů, ale za nejzásadnější považujeme výše popsané poškození investic regionálních operátorů, kteří staví již mnoho NGA sítě bez dotací a které může nedovolená veřejná podpora zmařit,“ dodal Kocman.
O dotaci na budování vysokorychlostních přípojek v zaostalých regionech se po více než třech měsících nepřihlásila ani jedna firma. Důvodem jsou podle zástupců telekomunikačních společností složité podmínky i nejistota úspěchu žádosti. Ministerstvo průmyslu a obchodu čeká nabídky až ke konci termínu, tedy v září.
Čerpání dotací v celkové výši 14 miliard korun z operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost ministerstvo připravovalo zhruba dva roky. Přes výtky odborné veřejnosti, že materiál má vážné nedostatky, letos v březnu zveřejnilo výzvu pro první kolo s termínem podávání přihlášek do 26. září. Zájemci mohou prostředky použít pro výstavbu vysokorychlostních internetových přípojek v oblastech, které dosud nejsou pokryté, protože se to komerčně nevyplatí. Celkem jde o 80 oblastí, ve kterých je přes 166.000 bytů bez připojení.