Operátoři TV vysílání by mohli dostat za DVB-T2 asi 650 milionů

Kompenzace mají směřovat ČRa, České televizi a společnosti Digital Broadcasting.
Provozovatelé pozemního digitálního vysílání dostanou kvůli přechodu na nový standard DVB-T2 od státu kompenzaci kolem 650 milionů korun. Musí ale počkat na souhlas Evropské komise, který by měl přijít pravděpodobně na podzim. Na setkání s novináři to uvedl ředitel regulace Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.

Kompenzace mají směřovat ČRa, České televizi a společnosti Digital Broadcasting na provoz tzv. přechodových sítí, které mají zajistit bezproblémový přechod diváků na novou technologii vysílání, a také na přeladění stávajících vysílačů z DVB-T na DVB-T2. Přechodové sítě poběží souběžně se stávajícími sítěmi DVB-T2 až do přechodu na nový standard.

Další prostředky z uvažované zhruba jedné miliardy korun jsou určené na informační kampaň pro diváky, na monitoring a kontrolu a na řízení projektu.

Proti kompenzaci protestují provozovatelé satelitních televizí, které jí považují za nepovolenou podporu. „S kompenzacemi počítá novela zákona o elektronických komunikacích, která prošla prvním čtením ve sněmovně. Vládou schválená strategie předpokládá, že veškeré kompenzace budou notifikovány Evropskou komisí. Nemůže tak dojít k nedovolené veřejné podpoře,“ podotkl Procházka.

K přechodu na DVB-T2 má dojít v únoru roku 2021 kvůli nutnosti uvolnit část vysílacích frekvencí v pásmu 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. DVB-T2 umožňuje zachovat rozsah pozemního vysílání na nižším množství frekvencí.

Pozemní vysílání v současnosti přijímá kolem 58,5 procenta populace, satelit využívá 26,1 procenta, kabelovou TV 20,3 procent a IPTV č 4,3 procenta.

Vysílání DVB-T2 budou moci sledovat lidé s televizory, které jsou pro příjem vybavené příslušným tunerem. Televizi, která bude schopna přijímat DVB-T2, má nyní podle odhadů obchodníků do deseti procent domácností. „Podíl TV přijímačů s tunerem DVB-T2 se zvyšuje. Tím, že masivnější nástup modelů TV s tunerem určeným k příjmu nového digitálního signálů nastal až zhruba od března 2016, je celkový však podíl v populaci stále malý,“ uvedl počátkem března Tomáš Krátký ze společnosti Euronics.

Exit mobile version