Oracle tvrdí, že je pro SAP rychlejší než SAP

Oracle vydal výsledky vlastního bechnmarku, ze kterého vychází, že při srovnatelných parametrech hardwaru je databázový server Oracle 12c s in-memory ve výkonu v SAP aplikacích 2x rychlejší než řešení s in-memory SAP HANA.
Nejnižší hardwarová konfigurace byla na straně Oracle databázový server Exadata se 2 procesory Intel Xeon E5-2699 2,3GHz s 512 GB paměti a 4 aplikační servery Exalogic se 4 procesory Xeon E5-2697 2,7GHz a 1 TB paměti. Soupeřem byl Dell PowerEdge R730 s 2 procesory E5-2699 na 2,3GHz s 512 GB paměti a 2 aplikační servery Dell PowerEdge R910 se 4 procesory Xeon E7-4870 na 2,4GHz s 512 GB paměti.

Softwarová výbava u Oracle zahrnovala Oracle Enterprise Linux 6, Oracle Database 12c, SAP NetWeaver 7.40, na druhé straně pak SuSE Linux Enterprise Server 11, SAP HANA 1.0 a SAP NetWeaver 7.31.

Uvedené sestavy, bez ohledu na konfiguraci a optimalizaci jednotlivých komponent, nejsou identické a ukazují na jeden z hlavních problémů podobných srovnání – stěží lze postavit dvě zcela identická řešení na různých platformách, v tomto konkrétním případě je například otázka, jak výkon ovlivní to, že Oracle má 4 aplikační servery, SAP dva a že dvojici SAP/Dell chybí 0,5TB paměti a také jaký může být rozdíl ve výkonu mezi intelovskými procesory E5 vs. E7 s různými frekvencemi v podnikovém nasazení.

Každopádně Oracle předkládá zajímavou alternativu, tedy provozovat SAPovské aplikaci ne na in-memory databázi SAP HANA, ale na oraclovském in-memory. SAP chce převést zákazníky, kteří provozují jeho řešení na databázi Oracle k sobě, protože jde o nemalé částky a navíc Oracle je konkurentem v podnikových aplikacích. A Oracle samozřejmě nechce o tento trh přijít. SAP by přitom takovou možnost měl podporovat ještě dalších 10 let, do roku 2025, poté už bude vše jen na SAP HANA.

Jaké hlavní argumenty Oracle v souvislosti s výsledky benchmarku uvádí? 2x rychlejší analytika, nákladově efektivnější in-memory řešení, „zlatý standard“ v databázových řešeních, výkon ve zpracování transakcí. Podrobnosti v angličtině naleznete na webu oracle.com a zmíněný benchmark je v angličtině zde.

Benchmarky komplexních podnikových řešení, hardwarových, ale především softwarových, jsou kapitolou sami o sobě a asi nejlepší radou je kromě „důvěřuj, ale prověřuj“ staré známé „nevěřte nikomu“ nebo Churchillovi podvržený citát „Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval“, což prý podle Wikipedie rozšířil tehdejší německý ministr propagandy Joseph Goebbels.

Exit mobile version