OSA podle evropských zákonů vybírá poplatky za datové nosiče nelegálně, říkají Piráti

Česká Pirátská strana si nechala vypracovat právní analýzu, ze které vyplývá, že dovozci odvádějí poplatky za datové nosiče pro sdružení OSA proti smyslu evropského práva. Piráti proto nabádají dovozce, aby poplatky s okamžitou platností platit přestali.

ČPS

V říjnu 2010 Evropský soudní dvůr rozhodl, že nelze aplikovat povinnost placení odměny u prodeje zboží, které nebylo poskytnuto soukromým uživatelům a které je zjevně vyhrazeno k jiným účelům než k účelům pořizování rozmnoženin v rámci soukromého užití stejným způsobem, jakým je tato povinnost aplikována v případě, že toto zboží soukromým osobám poskytnuto je. Podle právní kanceláře Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři je tedy počínání sdružení OSA, které od českých distributorů datových médií poplatky vybírá, nelegální.
Pro úplnost dodejme, že národní zákony nesmějí být v rozporu s nadřazeným unijním právním rámcem.

Pirátská strana proto nabádá distributory k okamžitému bojkotu plateb dalších poplatků Ochrannému autorskému svazu. „Přestaňte živit tasemnici zvanou OSA – získáte tím konkurenční výhodu na trhu a dobrý pocit navíc,“ řáká Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátské strany.

„Najali jsme si advokátní kancelář, která se specializuje na IT právo, a nechali jsme si zpracovat právní analýzu, která se zabývala otázkami zda je možné vymáhat už vybrané výpalné po OSA zpětně a zda je možné s okamžitou platností přestat platit poplatky z paměťových médií, pokud je odběratelem firma. Právníci dospěli k závěru, že vymáhat poplatky nazpět (za období tří let před říjnem 2010) pravděpodobně nebude možné (u bezdůvodného obohacení si musí být výběrčí organizace vědoma toho, že postupuje protiprávně). Na druhé straně pasivní cesta – tj. přestat platit v případech, kdy zboží prodáváte firmám – má velkou šanci na úspěch,“ dodává.

Kompletní právní analýzu je možné dohledat zde.

Exit mobile version