Osudy exšéfů kryptoměnových burz: Zhao odstoupil, Bankman-Fried a Kwon zatčeni

Výběr osudů šéfů kryptoměnových burz v posledních letech (zakladatel světově největší kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao se 21. listopadu přiznal, že porušil americká pravidla proti praní špinavých peněz a americké sankce, a odstoupil z funkce):

Changpeng Zhao (46)

– Kanadský podnikatel čínského původu, v branži označovaný podle začátečních písmen svého jména jako CZ, založil v roce 2017 v Šanghaji firmu Binance a vytvořil z ní nejdůležitější centrum globálního trhu s kryptoměnami. Její hlavní burza Binance.com je největší kryptoměnovou burzou na světě – loni podle společnosti CryptoCompare zpracovala obchody v hodnotě asi 23 bilionů dolarů (515 bilionů Kč).

– Americké ministerstvo spravedlnosti se podle agentury Reuters zabývá burzou Binance minimálně od roku 2018. Koncem roku 2020 federální vyšetřovatelé burzu vyzvali, aby jim poskytla interní záznamy ohledně opatření proti praní špinavých peněz. Binance pak čelila žalobě kvůli praní špinavých peněz, spiknutí za účelem provozování nelicencované činnosti v oblasti převodu peněz a porušování amerických sankcí. Firma podle soudního spisu umožnila nejméně 1,1 milionu transakcí v hodnotě více než 898 milionů dolarů, do nichž byli zapojeni zákazníci v Íránu. Nyní firma souhlasila, že přizná vinu a zaplatí pokutu 4,3 miliardy USD. Dohoda tak ukončuje několik let trvající vyšetřování této kryptoměnové burzy.

– Zhao se v úterý přiznal, že porušil americká pravidla proti praní špinavých peněz a americké sankce. Souhlasil také, že zaplatí pokutu 50 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč) a následně oznámil, že odstoupil z funkce generálního ředitele. Firmu teď musí na tři roky opustit, stojí v soudním spisu. Zhaovo odstoupení je součástí rozsáhlé dohody s ministerstvem spravedlnosti, která má zajistit, aby společnost nadále fungovala. Novým šéfem Binance bude jeden z jejích zaměstnanců Richard Teng, který měl dosud na starosti lokální trhy.

– Zhao se narodil 10. září 1977 v Ťiang-su v Číně. Koncem 80. let se s rodinou přestěhoval do Kanady. Vystudoval informatiku na McGillově univerzitě v Montrealu.

Sam Bankman-Fried (31)

– Podnikatel, v médiích také někdy označovaný jako SBF, byl kdysi považován za zázračné dítě kryptoměnové scény. Kariéru zahájil ve společnosti Jane Street Capital, která obchoduje s fondy ETF. V roce 2017 založil obchodní firmu Alameda Research a později se stal jejím většinovým vlastníkem. Zaměřil se na obchodování s kryptoměnou bitcoin a vydělával na rozdílech v cenách bitcoinu na burzách v Asii a ve Spojených státech. V dubnu 2019 založil burzu s deriváty kryptoměn FTX.

– Společnost FTX byla před kolapsem v listopadu 2022 druhou největší kryptoměnovou burzou na světě a pro miliony lidí představovala vstupní bránu na trh s digitálními aktivy. K bankrotu firmu přiměla krize likvidity, která klienty podle médií připravila minimálně o jednu miliardu dolarů. Krach FTX vyvolal koncem loňského roku krizi v celém odvětví kryptoměn, o bankrotovou ochranu požádala například půjčovna kryptoměn BlockFi a bankrot vyhlásila také americká kryptoměnová burza Bitfront.

– Americké úřady případ FTX označily za jeden z největších podvodů americké historie. Bankman-Fried byl obviněn ze zpronevěry, podle obžaloby použil prostředky zákazníků FTX k podpoře svého hedgeového fondu Alameda Research k rizikovým investicím a k darování více než 100 milionů dolarů na politické kampaně ve Spojených státech. Čelí také obvinění ze zosnování podvodu na věřitelích společnosti Alameda a investorech FTX. Výši trestu si podnikatel, který je od srpna ve vazbě, vyslechne v březnu 2024.

– Bankman-Fried se narodil 5. března 1992 ve Stanfordu. Vystudoval fyziku a matematiku na Massachusettském technologickém institutu (MIT).

To Kwon (32)

– Jihokorejský podnikatel v roce 2018 spoluzaložil singapurskou společnost Terraform Labs vyvíjející kryptoměny terraUSD a luna, které loni v květnu zkrachovaly. Kwon a Terraform Labs podle amerického regulátora předtím opakovaně tvrdili, že hodnota tokenů poroste, a uváděli tak investory v omyl. Odhaduje se, že tento kolaps stál investory více než 40 miliard dolarů.

– Interpol loni v září vydal na Kwona mezinárodní zatykač. Obvinění čelí Kwon a jeho společník jak ve Spojených státech, tak v Jižní Koreji. Letos v březnu byl Kwon a jeho společník zadrženi, když se snažili odletět z černohorské Podgorice do Dubaje. Podle prokuratury tak chtěli učinit za pomoci falešných pasů. U Kwona byly nalezeny cestovní doklady Kostariky, Belgie a Jižní Koreje. Soud v Podgorici v polovině května rozhodl o propuštění Kwona na kauci, soud vyšší instance ale tento verdikt několik dní nato zvrátil. V červnu vyměřil soud v Černé Hoře To Kwonovi a jeho spolupracovníkovi za padělání cestovních dokladů čtyři měsíce vězení.

– Pobyt Jihokorejce v Černé Hoře se stal součástí kampaně před letošními parlamentními volbami v Černé Hoře. Kwon do ní zasáhl tak, že poslal premiéru Dritanu Abazovičovi dopis, v němž uvedl, že se zná s lídrem hnutí Evropa teď Milojkem Spajičem. Abazović následně Spajičovo hnutí, které volby v červnu vyhrálo, obvinil z tajného financování prostřednictvím Kwonových kryptoměn. Kandidát na premiéra Spajić i sám Kwon tato obvinění odmítli.

– Narodil se jako To Hjong-kwon 6. září 1991 v Soulu. Vystudoval informatiku na Stanfordově univerzitě v USA.

Exit mobile version