Padesátiny oslavil Robert Morris, autor prvního počítačového viru

Americký profesor a podnikatel v informačních technologiích Robert Morris, který se narodil před 50 lety, 8. listopadu 1965, bývá označován za autora prvního počítačového viru. Ještě jako student Cornellovy univerzity vypustil v roce 1988 do počítačové sítě Arpanet program označovaný za prvního počítačového červa. Ačkoliv Morrisovo prvenství není přijímáno zcela bez výhrad, faktem je, že právě jeho červ zásadně změnil pohled odborníků i veřejnosti na bezpečnost počítačových sítí.
Morris odeslal do sítě Arpanet (předchůdce dnešního internetu) program o 99 řádcích, jehož prostřednictvím chtěl podle svých slov zjistit počet počítačů připojených k této síti. Kód napadající počítače DEC VAX a Sun-3 se měl čile k světu. Údajně infikoval kolem 6000 počítačů, tedy zhruba každý desátý stroj připojený v té době k Arpanetu. Morrisův kolega Paul Graham se nicméně později nechal slyšet, že údaj o počtu nakažených počítačů si žalobci vycucali z prstu.

Software Morris evidentně neprogramoval s cílem poškodit infikované počítače či z nich ukrást citlivá data. Program přesto způsobil vážné potíže, a to tím, že počítače napadal i opakovaně. I pokud by nebyl tvůrcem prvního červa, nezpochybnitelné je jiné jeho prvenství. Byl první osobou odsouzenou na základě amerického zákona o zneužití počítačů a počítačových podvodech. Ve finále mu soud za způsobené škody vyměřil tříletý podmíněný trest, povinnost odpracovat 400 hodin veřejně prospěšných prací a zaplatit pokutu 10.050 dolarů.

Exit mobile version