Peking je proti prodeji TikToku a raději by, aby v USA skončil

Čína je připravena využít kontroly exportu umělé inteligence.

Peking je proti vynucenému prodeje TikToku a byl by raději, kdyby tato aplikace ve Spojených státech skončila. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na tři obeznámené zdroje. Majitel aplikace, čínská firma ByteDance, jedná o prodeji mimo jiné s americkými společnostmi Microsoft či Oracle. Americký prezident Donald Trump minulý měsíc pohrozil, že aplikaci v USA zakáže, pokud ji ByteDance neprodá. Termín prodeje stanovil na 20. září. Čínská strana zatím věc nekomentovala.

Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech. Čínská strana reagovala na konci srpna omezením vývozu umělé inteligence.

Představitelé Číny mají za to, že ByteDance i Peking by po vynuceném prodeji měly pocit slabosti, uvedly zdroje. Společnost ByteDance agentuře Reuters sdělila, že jí čínská vláda nikdy nenavrhla, aby aplikaci TikTok z USA či jiných trhů stáhla.

Podle dvou zdrojů Reuters je Čína připravena využít kontroly exportu umělé inteligence k tomu, aby možný prodej aplikace zpozdila, bude-li třeba. Už ve čtvrtek agentura Bloomberg informovala s odvoláním na své zdroje, že ByteDance lhůtu kvůli kontrole případné dohody čínskými regulačními úřady patrně nesplní.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien včera na pravidelném brífinku na otázku ohledně aplikace TikTok a amerického prezidenta odpověděl, že Spojené státy zneužívají koncept národní bezpečnosti a vyzval je, aby přestaly utiskovat zahraniční společnosti.

Exit mobile version