Pět měsíců znamená za pět minut dvanáct

Microsoft ukončí podporu svých serverových produktů Windows Server 2003 a Small Business Server 2003 letos, 14. července 2015. Průměrná doba migrace starých aplikací na nové činí 200 až 300 dní. Odhadovaný počet českých SMB, kteří tuto verzi serverového operačního systému používají, je 30 % a ti mají na přechod obrazně řečeno za pět minut dvanáct. Jakým způsobem přejít na nový fyzický server nebo na cloudové řešení, jsme se ptali Dalibora Kačmáře, manažera divize Cloud + Enterprise řešení ve společnosti Microsoft.
Po uvedení verze Windows Server 2012 R2 ohlásil Microsoft ukončení podpory některých předchozích verzí serverových produktů. O které verze jde? Jak dlouho byly tyto starší verze na trhu a kdy bude jejich podpora ukončena?

Jde o dva hlavní produkty. Prvním je Windows Server 2003 ve všech svých edicích. Druhým je Small Business Server 2003, který byl a stále ještě je v České republice velmi populární, zejména v segmentu menších až středně velkých firem (SMB), kde je stále používán. Inovace, která musí proběhnout, se tedy týká i jeho uživatelů. Oba produkty byly vydány před dvanácti lety, což je také standardní cyklus, po kterém Microsoft ukončuje oficiální podporu, nezávisle na jejich typu. K obdobné situaci došlo zhruba před rokem s desktopovým produktem Windows XP. K ukončení podpory dojde v polovině července 2015, kdy již nebudou vydávány žádné funkční, ani bezpečnostní opravy.

Kolik českých podnikových zákazníků starší verze serverových operačních systémů Microsoftu ještě používá?

Toto číslo neznáme úplně přesně, podle průzkumů u českých malých a středních firem však odhadujeme, že se může pohybovat kolem 30 %.

Co bude v praxi tento přechod znamenat pro uživatele starších verzí a jejich správce IT? Proč by si měli pospíšit s přechodem na novější verze?

Odpověď má dva hlavní důvody. Prvním je, že nejsou vydávány opravy, takže když je objevena chyba, ať již funkční či bezpečnostní, ta může uživatele ohrozit při provozu jakýchkoliv aplikací. Druhým důvodem je, že jde přece jen o dvanáct let starý operační systém, který neodpovídá požadavkům na dnešní moderní technologie. Problémy mohou nastat například u nových aplikací, u nichž hrozí zpětná nekompatibilita s takto starým systémem. Zákazníci by proto nemuseli být schopni je na tento OS vůbec nainstalovat a provozovat.

Můžete pro přesnost zmínit, kterých dalších serverových systémů Microsoftu se ještě ukončení podpory týká? Edice Windows SBS 2003 totiž obsahovala více produktů, včetně databázového, který také bude třeba nahradit?

Dalibor Kačmář

Určitě, systém SBS 2003 existoval ve dvou edicích, které se lišily všemi komponentami, které obsahoval, včetně databázového, poštovního serveru a SharePointu. I zde může být náhrada v různých variantách. Microsoft doporučuje, pokud si chce firma podržet v infrastruktuře fyzický server, nahradit odpovídající verzi Windows Serveru a umožnit např. sdílení tiskáren nebo jiných zařízení, v kombinaci s Office 365 pro sdílení dokumentů a e-mailovou komunikaci. V případě potřeby databáze pak odpovídající verzí databázového serveru. Obdobné řešení lze provést s čistě cloudovou verzí, kdy pro provoz aplikací využijete cloudové služby Microsoft Azure, a pro sdílení dokumentů a e-mailovou komunikaci opět Office 365. Takto lze přestěhovat celé serverové prostředí do cloudu. Každý zákazník, který se rozhodne provést přechod z verze 2003 na verzi 2012 R2 nebo na cloudovou variantu, bude přemýšlet nad tím, která cesta je pro něj lepší, výhodnější. V tomto případě bych doporučoval využít Microsoft Azure na zkoušku, kdy je možné otestovat si kompatibilitu a běh svých aplikací. Na základě těchto testů funkčnosti a kompatibility a osobní zkušenosti je pak zcela jistě jednodušší rozhodnout, jakou cestou se firma vydá. Tedy zda nakoupí fyzický server, nebo zůstane v cloudu.

Musím položit otázku, kolik toto testování v cloudovém prostředí stojí, a jak je případný přechod na fyzický server on-site/on-premise „domů“ náročný?

Testovací provoz průměrného, středně velkého serverového prostředí, včetně operačního systému, stojí zhruba 100 až 150 dolarů měsíčně. Pokud se přece jen rozhodnete z cloudu odejít, řešení je triviální, protože dnes už se vše virtualizuje, takže virtuální počítač se při takovém přechodu stáhne jako data a spustí na serveru ve firmě. V práci je pak možné pokračovat již během několika hodin, v závislosti na objemu dat.

Jde tedy opravdu o symbolický poplatek, bez dalších závazků?

Přesně tak, doslova manipulační. Navíc zákazníka neomezujeme dobou testování, třeba po několika týdnech může zaplatit poměrný poplatek a přejít zpět.

Když se podíváme na věc zpětně, jak to vypadá s kompatibilitou starších aplikací na nových serverových systémech edice 2012?

Zde samozřejmě může dojít k obdobnému problému, kdy dvanáct let stará aplikace nemusí být kompatibilní s novou verzí operačního systému, proto ji bude zákazník buď nucen koupit, nebo využít jinou aplikaci, která by ji byla schopna nahradit.

Jsou připraveni se svými produkty také aplikační partneři pro nové serverové produkty Microsoftu?

Jsem přesvědčen, že ano. Zádná firma, která působí na trhu posledních dvanáct let a je na trhu ekonomicky aktivní, si nemůže dovolit mít dvanáct let starý produkt. Jinou otázkou je, když výrobce aplikace zanikl. Microsoft proto stále upozorňuje a zdůrazňuje dlouho dopředu, že výměna aplikace za novou verzi, nebo její vytvoření na zakázku, je časově velmi náročné. Celosvětově průměrná doba migrace může trvat 200 až 300 dní. Proto je nutné začít tuto situaci řešit včas.

To znamená, že teď je pro migraci na nové serverové produkty Microsoftu za pět minut dvanáct?

V podstatě je tomu přesně tak. K ukončení podpory dojde letos 14. července, což znamená, že zbývá již necelých pět měsíců.

Jakými scénáři lze starší serverové produkty nahradit?

V současné době nejnovější verzí, kterou Microsoft má, je Windows Server 2012 verze R2. Ta je na trhu opět v různých edicích – od verze Essentials až po Datacenter, v závislosti na konkrétních potřebách zákazníků. To v případě, že zákazník stále vyžaduje instalaci fyzického serveru ve své IT infrastruktuře. Při takové výměně softwaru, která je často spojena i s výměnou hardwaru, dochází však k relativně velkým investicím. Naším doporučením proto je při výměně operačního systému zamyslet se nad tím, zda nezvolit cloudový operační systém. Cloudová služba Microsoft Azure totiž umožňuje provozovat aplikace stejným způsobem, jako na vlastním fyzickém hardwaru s operačním systémem Windows Server. Výhodou v tomto případě je, že zákazník platí vždy jen za to, co skutečně využívá. V případě potřeby může kapacitu navýšit či naopak ponížit, například dle změny počtu zaměstnanců či objemu dat. V cloudovém prostředí má také vždy nejnovější operační systém, ale bez nové a opakované investice do softwaru a hardwaru.

Které scénáře budou ohroženy nejčastěji, a které přece jen ne?

Jde především o servery, ke kterým přistupuje více uživatelů či o servery, které jsou připojené k internetu. Na druhou stranu ale také najdeme řadu aplikací, kdy je server v průmyslovém prostředí určen k řízení nějakého technologického procesu, řídicího systému, se kterým uživatelé ani nepřijdou do styku. Takovýchto případů je však procentuálně velice málo.

Dá se přechod z edice Windows Serveru 2003 na Windows Server 2012, případně na Windows Azure, srovnat s přechodem z Windows XP?

Určitě tam jistá paralela je, vidím zde však jeden velký rozdíl. Když dojde k problému při provozu osobního počítače s Windows XP, je jím postižen jeden uživatel. U serveru, který obsluhuje řadu uživatelů, jsou ohroženi všichni uživatelé, kteří k němu přistupují, tedy často celé firmy.

PS: Zhruba před dvaceti lety prezentoval Zbig Znanowicz, tehdejší zástupce výrobce Unixu SCO (Santa Cruz Operations), že životnost operačního systému je zhruba pět až šest let, a životnost aplikace osm až deset let. Microsoft se tedy chová ke svým uživatelům po této stránce více než velkoryse…

A jaké jsou reakce těch, kteří se serverovými produkty Microsoftu pracují? Zeptali jsme se, zda jejich software podporuje nové serverové produkty Windows Server 2012 R2, SQL Server 2012, případně Microsoft Azure,a zde jsou jejich odpovědi.

Martin Jirmann | ABRA Software

Martin Jirmann, generální ředitel ABRA Software:

ERP systémy ABRA podporují oba zmíněné servery z dílny Microsoftu, Windows Server 2012 R2, SQL Server 2012, a dokonce i MS SQL 2014.
Cloudová aplikace PrimaERP, konkrétně Time Tracking pro evidenci času a Billing pro jeho následné ocenění a vyúčtování, může fungovat na více cloudových platformách, včetně Azure. Po rozsáhlých testech jsme pro naše zákazníky vybrali cloud firmy Amazon AWS.
Z dalších produktů Abra může technologii Microsoft Azure využívat také profesionální nástroj pro stavbu korporátních www stránek Abra Publisher a cloudový informační systém FlexiBee, u něhož však k instalacím na Abra v praxi nedochází, protože je již v základu a bez příplatku dodáván s cloudovým provozem na jiné platformě.


Miroslav Říha | J.K.R.

Miroslav Říha, technický ředitel, J.K.R.:

Samozřejmostí řešení Byznys ERP je využívání nejnovějších platforem Microsoft. Tím vycházíme vstříc našim zákazníkům, kteří je ve svých IT infrastrukturách používají. To platí jak o Windows serveru 2012R2, ale hlavně o MS SQL serveru 2014, který informační systémy Byznys ERP používají jako datový stroj pro firemní data. Naše nejnovější vícevrstvé ERP produkty jsou přizpůsobeny i cloudovému zpracování, jmenovitě jsou instalovány v prostředí Microsoft Azure. Využívání nejnovějších produktů od Microsoftu není pro nás jen součástí Gold partnerství s Microsoftem, ale je to cesta jak zůstat na špici tvůrců informačních systémů.


Radek Klášterka | Asseco Solutions

Radek Klášterka, vedoucí vývoje Helios, Asseco Solutions:

Helios Green, podporuje všechny zmíněné serverové platformy, včetně SQL Server 2014, který v otázce není zmíněn. Helios Orange podporuje Windows Server 2012 R2, SQL Server 2012, Server 2014 Microsoft Azure nikoli.




Marek Kaman | Cígler Software

Marek Kaman, Cígler Software, product owner Money S4 a Money S5:

Naše produkty podporují veškeré uvedené technologie. ERP systémy podporují Windows Server 2012 R2 i SQL Server 2012. Cloudová aplikace iDoklad pak využívá technologii Azure.“





Tomáš Wasserburger | Cisco

Tomáš Wasserburger, Product Sales Specialist, Cisco ČR:

Cisco UCS spolu s přepínači Cisco Nexus poskytuje ideální infrastrukturu pro nasazení privátního nebo hybridního cloudu Microsoft. Přechodem na Cisco Unified Computing System a Windows Server 2012 R2Z zákazník získá plně integrované řešení s jednotnou správou a nízkými celkovými náklady vlastnictví. Navíc tím svou infrastrukturu připravíte na budoucí výzvy a budete moci naplno využít všech výhod cloudu.


Michal Štrunc | Unico

Michal Štrunc, Unico (partner Microsoftu), Liberec:

U většiny zákazníků jsme již z původního serverového OS přešli na nový a s tím případně i řešili upgrade hardwaru. Takže se dá říct, že ano. Implementaci v prostředí Azure nemá a ani neplánuje žádný z našich zákazníků.





Pavel Bláhovec | IFS Czech

Pavel Bláhovec, ředitel obchodu, IFS Czech:

Ano, platformu Windows Azure podporujeme již druhým rokem a řada instalací zákazníků, především ze Severní Ameriky ,tuto platformu využívá. Podle posledních čísel je to téměř 25 procent zákazníků v USA. Windows Server 2012 R2 je u nás podporován jak pro databázi (Oracle 12.1.0.2. a Oracle 12.1.0.2 Enterprise Edition) tak pro aplikační server (Oracle Weblogic). Pro Business Intelligence pak podporujeme SQL Server 2012.

Exit mobile version