Platy českých manažerů jsou ve srovnání se světem směšné

S průměrným měsíčním platem pětadvacet tisíc korun byste museli pracovat 966 let pracovat), abyste vydělali tolik, na kolik si jen za letošek přijde nová šéfka americké automobilky General Motors Mary Barraová.
Její roční plat v hotovosti a v akciích dosáhne přibližně 290 miliónů korun. Jak jsou na tom ve srovnání s běžnými zaměstnanci čeští manažeři? Podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2012 vydělávalo u nás asi 30 tisíc mužů a šest tisíc žen více než 100 tisíc korun měsíčně hrubého. Nejčastěji se jedná právě o manažery na nejvyšších pozicích – zejména jde o generální, finanční a obchodní ředitele firem.

Podle Jozefa Pappa, Managing Partnera společnosti Stanton Chase, která se zabývá vyhledáváním kandidátů na ředitelské pozice, jsou na tom nejlépe manažeři v oblasti finančnictví, farmaceutického a technologického průmyslu. „Generální ředitel české pobočky mezinárodní IT firmy si může za rok přijít i na 5-10 milionů korun. Kromě velikosti a obratu firmy, záleží také na zkušenostech a osobnosti kandidáta,“ dodává Jozef Papp. „K ředitelskému platu naleží také nejrůznější bonusy a benefity. Ročně může jít až o 40-50 % celkového příjmu.“

S 25-30 násobkem průměrné mzdy patří čeští manažeři k těm hůře placeným. Nejvíce vydělávají američtí šéfové. Generální ředitelé 500 největších firem v USA průměrně vydělají 354x více než jejich běžní podřízení.

V Evropě jsou na tom velice dobře ředitelé v Německu, kteří berou 148krát vyšší plat, než je tamní průměr. Dokonce i v poměrně rovnostářské Francii si šéf velké firmy přijde na stodvacetinásobek běžné mzdy, zatímco jeho britský kolega se musí spokojit s „pouhým“ 84 násobkem.

Exit mobile version