Plzeň dala čtvrt miliardy do optických tras, měří přes 130 km

Zhruba čtvrt miliardy korun dala Plzeň do vybudování takzvané metropolitní sítě podzemních optických tras, na níž město pracuje od roku 1998 a dokončilo ji loni.
Měří přes 130 kilometrů a propojuje 120 lokalit, řekl ČTK ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora. Město je podle něj už plně pokryté a nepotřebuje už zásadní investici do optické sítě.

Na rozdíl od kovového vedení používaného dříve pro pevné telefonní linky je přenos optickými kabely rychlejší, méně náchylný ke ztrátě signálu a odolnější proti rušení. „Už jenom dopojujeme v případě, že přijde poptávka nějakého komerčního subjektu, a výstavbu se povede zaplatit z příjmů. A když jdeme poblíž mateřské školy, tak ji připojíme,“ řekl Šantora.

Předloni a loni získalo město na infrastrukturu dotaci. Loni tak šlo do rozšíření sítě ještě téměř 30 milionů korun na pasivní část, tedy kabely, a na aktivní prvky sítě. „Připojili jsme tak posledních 70 míst po celém městě, která nám chyběla,“ řekl Libor Červený ze Správy informačních technologií města. Podle něj je tak město pokryté z 99 procent.

„Připojily se tak všechny městské budovy, tedy úřady. Na optice jsou všechny základní školy, rozšířili jsme síť na mateřské školky a využíváme ji i pro kamerové systémy a pro řízení semaforů,“ řekl Šantora.

Do všech městských obvodů vedou podzemní kabely kromě Lhoty, Malesic a Radčic, které jsou připojené vysokokapacitním bezdrátových radiovým spojem. „Na všechno, co potřebují, to funguje,“ uvedl.

V porovnání s dalšími městy má Plzeň jednu z nejucelenějších sítí v zemi. „Délkou i pokrytím je na tom velmi dobře. Protože jsme jedním z mála měst, které má centralizované IT (informační technologie) a naše síť má přes 130 kilometrů. Dokonce ji pronajímáme komerčním subjektům, takže na ní dokážeme vydělávat,“ uvedl. Například před rokem pronajalo město T-Mobilu část infrastruktury asi za 25 milionů korun.

Exit mobile version