Počet internetových trestných činů se od roku 2011 ztrojnásobil

Od roku 2011 se počet internetových trestných činů v Česku zvýšil téměř trojnásobně z 1500 na loňských 4300 zločinů. Pro boj s kybernetickým zločinem má policie od příštího roku vytvořit nový útvar, který by aktivity v této oblasti koordinoval.
Zřízený útvar má zároveň úzce spolupracovat s Národním bezpečnostním úřadem. Do útvaru přejdou policisté, kteří se již problematikou zabývají, v budoucnu by měl posílit zhruba o 50 lidí. Na tiskové konferenci ke Dni bezpečnějšího internetu to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Zatímco kolem roku 2000 šlo podle Chovance téměř výhradně o trestné činy související s porušováním autorského práva, tedy zejména stahování pirátských kopií souborů, loni šlo o hospodářskou kriminalitu, šíření rasové a národnostní nesnášenlivosti, kyberšikanu nebo šíření dětské pornografie.

Policie eviduje stovky případů šíření škodlivých programů v přílohách e-mailů, které se tváří jako exekuční příkaz. Zaznamenala také růst počtu případů lidí, kterým neznámí pachatelé odčerpávají peníze z bankovních účtů. Množí se také případy vylákání citlivých údajů přes sociální sítě.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové roste počet případů tzv. kyberšmejdů zaměřených zejména na seniory. „U důchodců zaznamenáváme čím dál více případů exekučních srážek z důchodů, což může být z velké části způsobeno nákupem na podvodných e-shopech, které jsou řízeny novodobými šmejdy,“ uvedla ministryně. Počet exekučních srážek se proti roku 2006 zvýšil 2,5krát na více než 75.000 případů.

Množí se také počet případů kyberšikany mezi dětmi. Podle Jiřího Palyzy z Národního centra bezpečnějšího internetu se s ní setká zhruba polovina dětí, ale rodiče o tom ví jen v pěti procentech případů. Třetina rodičů pak podle průzkumu UPC nemá přehled, co jejich děti na internetu dělají a s kým se tam stýkají. Rovněž třetina dospělých neomezuje čas dětí strávených na internetu a neomezuje ratolesti ani v přístupu na sociální sítě. Zhruba dvěma třetinám dětí se od rodičů dostalo poučení, jak se na sociálních sítích bezpečně chovat.

Exit mobile version