Počet kyberútoků na východoevropské země roste

Check Point zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Podle toho byl v září nejrozšířenějším malwarem FormBook, který umožňuje krádeže informací a prodává se na hackerských fórech. Sílu špionážních malwarů potvrdil skokem na osmé místo Vidar, který umožňuje krást z infikovaných zařízení citlivé bankovní informace, přihlašovací údaje, IP adresy, historii prohlížeče a kryptopeněženky. Vidar byl šířen např. přes falešné webové stránky Zoom.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v září lehce posunula o 4 příčky mezi bezpečnější země a patřila jí celosvětově 38. pozice. Slovensko se naopak posunulo o 13 míst směrem k méně bezpečným zemím na aktuálně 55. místo.

„Válka pokračuje i v kyberprostoru. Není náhoda, že se za poslední měsíc zvýšil počet hrozeb v mnoha východoevropských zemích,“ říká Tomáš Růžička, SE Team Leader z kyberbezpečnostní společnosti Check Point. „Největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace.“

Top 3 – malware
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v září FormBook, který měl v globálním měřítku dopad na 3 % organizací. Na druhou příčku se posunul XMRig s dopadem na 2 % společností, stejné množství organizací čelilo i zlodějskému malwaru AgentTesla.
1. ↔ FormBook – FormBook krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z C&C serveru.
2. ↑ XMRig – XMRig je CPU mining software využívaný pro těžbu kryptoměny Monero. Poprvé byl detekován v květnu 2017.
3. ↓ AgentTesla – AgentTesla je pokročilý RAT, který krade hesla a funguje jako keylogger. Známý je od roku 2014. Agent Tesla může monitorovat a zaznamenávat stisknuté klávesy na počítači oběti, systémovou schránku, dělat snímky obrazovky nebo krást přihlašovací údaje z různých programů (včetně Google Chrome, Mozilla Firefox a Microsoft Outlook)

Top 3 – mobilní malware
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vládl nově bankovní trojan Anubis, následovaly bankovní trojan Hydra a spyware Joker.
1. ↑ Anubis – Anubis je bankovní trojan, určený pro mobilní telefony se systémem Android. Postupně je vylepšován, včetně funkcí pro vzdálený přístup, sledování stisknutých kláves, nahrávání zvuku a ransomwarových schopností. Byl odhalen už ve stovkách různých aplikací dostupných v obchodě Google.
2. ↑ Hydra – Hydra je bankovní trojan, který krade přihlašovací údaje k finančním účtům a žádá o udělení rizikových práv.
3. ↔ Joker – Android spyware, který se často ukrývá v aplikacích v Google Play a krade SMS zprávy, seznamy kontaktů a informace o zařízení. Navíc skrytě přihlašuje oběti k placeným prémiovým službám.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Zlodějský malware FormBook byl sice nejrozšířenější hrozbou pro české organizace, ale jeho dopad klesl o více než polovinu.

Top malware v ČR
září 2022
1. FormBook
2. AgentTesla
3. Snake Keylogger
4. XMRig
5. AZORult
6. Cutwail
7. Remcos
8. GhOst
9. Crackonosh
10. Ramnit

Exit mobile version