Počet kyberútoků rychle stoupá

Počet aktivních kybernetických útoků za posledních měřených 12 měsíců rychle stoupl, jen za 2. čtvrtletí (od dubna do června) jich ruská společnost Kaspersky Lab zaznamenala po celém světě 354,5 milionů.
Oproti prvnímu čtvrtletí roku číslo stouplo o 1,3 milionu Ve druhém čtvrtletí také o více, než třetinu vzrostl počet napadení bankovním malwarem. Celkem došlo k 927 568 útokům. Stále častěji je cílem kybernetických zločinců operační systém iOS a rozšiřuje se i technologie ransomware.

V průběhu uplynulých tří měsíců byl odhalen bankovní útok, při kterém bylo odcizeno půl milionu dolarů od 190 obětí během jediného týdne. Objevil se také první šifrovač mobilních telefonů, který se na černém trhu prodává za pět tisíc dolarů. Za pouhý měsíc nakazil více než dva tisíce přístrojů ve třinácti zemích. Kampaň MiniDuke ve druhém kvartále cílila na vládní úřady, energetiku, obranný a telekomunikační sektor.

Android už zdaleka není jediným cílem tvůrců škodlivého softwaru. Internetoví zločinci se zaměřili i na operační systém iOS společnosti Apple a podařilo se jim přístroje kompletně zablokovat. Příkladem jsou květnové útoky v Austrálii. Zprávy o nich odhalily aktivity italské firmy Hacking Team, která prodává „legální“ software zvaný Remote Control System (RCS), který se zaměřuje právě na systémy Android, iOS, Windows Mobile a BlackBerry. Zmíněný modul dává útočníkovi přístup k datům uživatele, možnost tajně aktivovat nahrávací zařízení a pravidelně pořizovat fotografie.

I nadále se rychle rozvíjí technologie ransomware pro výběr výkupného. Na začátku června byla například odhalena nová modifikace malwaru Svpeng zacílená primárně na americký trh. Trojský kůň blokuje telefony a žádá 200 dolarů za odblokování.

Exit mobile version