Počet metod narušení počítačových sítí se za rok ztrojnásobil

Počet metod a způsobů, jak nabourat sítě velkých společností a institucí, se v Česku za poslední rok ztrojnásobil a dále roste. Přímé nebo nepřímé ztráty z těchto útoků jdou řádově do miliard korun. Vyplývá to z údajů bezpečnostní firmy net.pointers.

Ohroženy podle ředitele net.pointers Martina Půlpána nejsou jen společnosti nebo instituce, kybernetická kriminalita ohrožuje také obyčejné lidi. Hackeři totiž často ukradnou citlivá data týkající se přímo zákazníků.

Hackeři jsou čím dál rafinovanější a každým dnem tak přibývají nové sofistikované způsoby a metody, jak do podnikových sítí proniknout,“ uvedl Půlpán. Počítačoví zločinci používají například šifrovanou komunikaci nebo inteligentní maskování. Během posledních dvou až tří let se navíc změnila jejich motivace. Dříve bylo cílem hackerů se především obohatit, například ukrást číslo kreditní karty, dnes používají svoje útoky ke zviditelnění svých politických názorů, manipulaci, nebo dokonce k vydírání.

Do komunikačního prostředí či interních systémů vstupuje podle Půlpána čím dál víc subjektů, často z Asie nebo Afriky. Vývoj a výroba technologií se navíc přesunuly zejména do Číny. „A tady už bezpečnost není pod takovou kontrolou jako ve vyspělých zemích. Operační systémy a technologie obsahují často skrytý škodlivý kód instalovaný přímo od výrobce, který se dá ovládat na dálku a aktualizuje se automaticky,“ dodal.

V současnosti mají vlastní Wi-Fi například i věci v domácnosti, například chytré televize, a také moderní automobily. Pro hackery to je další oblast, kde mohou útočit a ovládat tyto věci na dálku. Rizikem je také nárůst online služeb nebo stále populárnější cloudové služby, kde jsou data často uložena mimo EU, tudíž mimo dosah české legislativy.

Exit mobile version