Počet útoků proti mobilním zařízením se zvedl za půl roku o 30 procent

To je alespoň jeden ze závěrů bezpečnostní statistiky dodavatele firemních firewallů a dalších bezpečnostních řešení, společnosti Fortinet. Data byla sbírána od 1. ledna do 31. července letošního roku.
„V uplynulém období jsme zaznamenali třicetiprocentní nárůst škodlivých kódů pro mobilní zařízení,“ shrnuje hlavní závěr zprávy Vladimír Brož, Country Manager, ze společnosti Fortinet. „Výzkumníci aktuálně analyzují 1300 nových kusů malware denně a sledují přes 300 unikátních skupin malware pro Android. Celkově pak přes čtvrt miliónu unikátních kusů malware,“ dodává.

Nárůst malware pro Android mezi lednem a červencem 2013.

Na vině je hlavně Android. Ještě v roce 2009 většina škodlivých kódů pro mobilní zařízení směřovala na Symbian OS. Systémy jako iOS nebo Android byly tehdy na trhu relativně nové. Krom toho byla většina těchto škodlivých kódů vytvořena ve východní Evropě a Číně. Tedy tam, kde měl Symbian širokou uživatelskou základnu.

V roce 2013 došlo k dramatické změně v podobě útoků proti mobilním zařízením. Poté, co většina výrobců přijala Android OS od Google jako hlavní systém, došlo k velkému rozšíření chytrých telefonů. Zařízení s Androidem jsou k dispozici ve všech cenových kategoriích. Možnosti telefonů rozšiřuje ohromná lavina aplikací, které přinášejí neomezené množství funkcionalit. Kyberzločinci proto vnímají tuto platformu jako novou příležitost k „podnikání“.

„Ještě před třemi lety nebyly škodlivé kódy pro mobilní zařízení vážnější hrozbou pro uživatele ani pro organizace. Většina malware napadajícího tehdy chytré telefony a tablety nebyla ničím jiným, než obtěžující variantou viru Cabir nebo podvodným softwarem, který se pokoušel bez vědomí uživatele odesílat zpoplatněné SMS nebo měnil podobu ikon,“ komentuje analytik mobilních virových hrozeb Axelle Apvrille z FortiGuard Labs.

Exit mobile version